Ціна на транзит газу через Україну у 2010 році виросте на 50-58%
Економетрікс ньюз

Ціна на транзит газу через Україну у 2010 році виросте на 50-58%

3 вересня 2009 року

Ціна на транзит газу через Україну у 2010 році виросте на 50-58%

"Газпром" прогнозує зростання вартості транзиту газу через територію України у 2010 році на 50-58% в порівнянні з поточним роком - до 2,56-2,7 долара за тисячу кубометрів на 100 кілометрів, заявив РІА Новини офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов.

"Тариф на транспортування газу по території України визначається по формулі, закладеній в контракті. Залежно від цін на нафту значення тарифу може бути різним. На даний момент прогноз "Газпрому" наступного року - 2,56-2,7 долара за тисячу кубометрів на 100 кілометрів. Реальна величина тарифу визначатиметься у міру появи фактичних даних за ціною мазуту, газойля і природного газу в опорний період", - сказав він.
Раніше у четвер глава українського уряду Юлія Тимошенко заявила, що попередила прем'єр-міністра РФ Володимира Путіна, що вартість транзиту російського газу через територію України з 2010 року підвищиться на 65-70% залежно від ціни нафти. "Нафтогаз України" раніше прогнозував підвищення ціни транзиту на 57-60%.

Тимошенко і Путін зустрічалися в Польщі 1 вересня. Як повідомила Тимошенко, глави урядів обох країн відзначили, що за вісім місяців 2009 року "не було жодного збою" в питанні постачань і транзиту російського газу. Вона підкреслила, що ніяких штрафних санкцій для України за недобір російського газу не буде. Прем'єр також заявила, що повідомлення про те, що пеня буде сплачена за рахунок зменшення ціни транзиту, не відповідають дійсності.

"Газпром" 1 січня 2009 року припинив постачання газу Україні у зв'язку з відсутністю угоди на 2009 рік, 7 січня був припинений транзит в ЄС через територію республіки. Відновити його вдалося лише після підписання 19 січня нової угоди між "Газпромом" і "Нафтогазом України".

Переговори, що передували цьому, вели прем'єр-міністри Росії і України. Контракт на транзит передбачає збереження у 2009 році пільгової транзитної ставки 1,7 долара за транспортування тисячі кубометрів на сто кілометрів. З 1 січня 2010 року ставка транзиту повинна стати ринковою і розраховуватиметься по загальноприйнятій європейській формулі. Відповідно до контракту на постачання, ціна газу для України також розраховується по загальноприйнятій європейській формулі з щоквартальним перерахунком і ринковою стане з 2010 року, в поточному ж році застосовується знижуючий коефіцієнт 0,8, тобто надається знижка в 20%.