Уряд Литви ліквідовує енергоконсорціум Leo LT
Економетрікс ньюз

Уряд Литви ліквідовує енергоконсорціум Leo LT

4 вересня 2009 року

Уряд Литви ліквідовує енергоконсорціум Leo LT

Уряд Литви у п'ятницю на позачергових зборах акціонерів енергоконсорціуму Leo LT, в якому частка держави складає 66%, проголосувало за його ліквідацію, повідомив РІА Новини прес-секретар міністра енергетики республіки Кястутіс Яунішкас.

Підприємство національного інвестора (ПНІ) Leo LT було створено попереднім кабінетом міністрів приблизно 1,5 року тому як консорціум двох державних і однієї приватної енергетичних компаній з долями 61,7% і 38,3% відповідно, щоб представляти Литву в крупних міжнародних енергетичних проектах, в першу чергу - будівництві нової АЕС. Буквально з перших днів свого існування консорціум став об'єктом безперервної критики як з боку політичних кіл, так і бізнесу.
Багато експертів вказували на те, що активи приватної компанії NDX energija в консорціумі при оцінці акціонерної частки були завищені. Справа дійшла до Конституційного суду Литви, який в березні визнав, що установа ПНІ Leo LT суперечить деяким статтям Основного закону.

Сейм Литви 21 липня прийняв поправки в законодавство, згідно яким державі в стратегічних підприємствах повинно належати не менше двох третин акцій і голосів у складі акціонерів. Таким чином, державна частка в Leo LT виросла з 61,7% до 66%. Поправки відкрили шлях до ліквідації або реорганізації консорціуму.

"Згідно з результатами голосування акціонерів підприємства Leo LT, що відбулося у п'ятницю, було ухвалене рішення про ліквідацію підприємства національного інвестора. Від імені держави за таке рішення проголосував замміністра енергетики Хенрікас Бернатавічюс", - сказав Яунішкас.

Другий акціонер - приватний інвестор NDX energija - голосував проти ліквідації, пропонуючи державі розділ майна, при якому кожна сторона забрала б те, що внесла в енерогоконсорціум. У такому разі NDX energija одержала б Західні розподільні мережі і більше 170 мільйонів євро дивідендів, а держава - Східні розподільні мережі і Lietuvos energija.

Проте за підрахунками уряду, за 1,5 року існування вартість майна Leo LT істотно знизилася, тому для справедливого "розлучення" спочатку необхідно визначити реальну ціну акцій енергоконсорціуму і на конкурсній основі вибрати ліквідатора, який і визначить, яким чином розподілятиметься майно.

"Тому терміни ліквідації Leo LT поки не визначені", - сказав співбесідник агентства.

Представники уряду Литви раніше завіряли, що планована ліквідація Leo LT не вплине на заявлені терміни будівництва нової АЕС (до 2018 року), яка позиціонується в Литві як пріоритетний проект, покликаний забезпечити енергетичну незалежність республіки. Нова станція повинна бути побудована замість Ігналінської АЕС, яка, згідно зобов'язанням Литви перед Євросоюзом, буде зупинена в ніч на 1 січня 2010 року.