Естонія виконує всі критерії для переходу на євро
Економетрікс ньюз

Естонія виконує всі критерії для переходу на євро

9 квітня 2010 року

Естонія виконує всі критерії для переходу на євро

Естонія виконує всі необхідні для переходу на євро критерії і готова вступити в єврозону у 2011 році, заявив у п'ятницю, знаходячись з візитом у Фінляндії, прем'єр-міністр Естонії Андрус Ансіп під час зустрічі зі своїм фінським колегою Матті Ванханеном.

"Завдяки тому, що ми підтримуємо свої фінанси в порядку і провели структурні реформи, ми готові приєднатися до єврозони на початку наступного року. Критерії по інфляції Естонія виконала вже минулого року, борг урядового сектору в нас один з найнижчих в Євросоюзі і складає 7,2% від ВВП. Дефіцит бюджету у нас також один з найнижчих в ЄС - всього 1,7% від ВВП", - сказав Ансіп фінському прем'єру.
Раніше Естонія неодноразово заявляла, що готова ввести в обіг загальноєвропейську валюту з 1 січня 2007 року. Проте показники інфляції в країні значно перевищували Маастріхтські критерії, згідно з якими рівень інфляції в країні, що претендує на входження в зону євро, не повинен перевищувати більш ніж на 1,5% середній рівень інфляції трьох країн ЄС з найменшими показниками інфляції.

У березні 2009 року уряд Естонії твердо вирішив перейти на євро не пізніше 1 січня 2011 року.

До початку фінансової кризи Естонія накопичила значні резерви - за даними Мінфіну, зараз в стабілізаційному резерві знаходяться 4,7 мільярдів крон (більше 300 мільйонів євро).

Крім того, під час кризи країна провела серйозні скорочення бюджету і структурні реформи, що дало їй можливість зменшити дефіцит урядового сектору бюджету країни у 2009 році до 3,7 мільярдів крон (237 мільйонів євро), або 1,7% від ВВП, що свідчить про упевнене виконання Маастріхтських критеріїв. Згідно з цими критеріям, для переходу на євро необхідний рівень бюджетного дефіциту повинен бути менше 3% від ВВП.

Ванханен відзначив, що Естонія є практично єдиною країною в ЄС, яка виконує всі Маастріхтські критерії.

"Євро потребує позитивних сигналів, і приєднання Естонії до єврозони дасть такий сигнал. Я сподіваюся, що Естонія перейде на євро найшвидше, оскільки для Фінляндії це дуже важливо", - сказав глава фінського уряду.

За словами Ванханена, перехід Естонії на євро дасть її економіці відчуття упевненості і стабільності, і це піде на користь економічним зв'язкам між сусідніми країнами.