Економетрікс ньюз У Росії з цього року заборонені лампи розжарювання потужністю 100 ватів і вище

У Росії з цього року заборонені лампи розжарювання потужністю 100 ватів і вище

knoxdiggs.com - 10 січня 2011 р.

Згідно документу, з 2013 року в Росії рекомендується припинити також виробництво і продаж ламп розжарювання потужністю 75 ватів і більше, а з 2014 року - потужністю 25 ватів

При цьому уряду РФ ставиться в обов'язок "прийняти правила утилізації використаних енергозберігаючих ламп"

У Росії з 1 січня 2011 року заборонені виробництво і продаж ламп розжарювання потужністю від 100 ватів і вище. Населенню пропонується використовувати енергозберігаючі лампи і малопотужні "лампочки Ілліча", яким теж залишилося недовго - їх заборонять протягом найближчих трьох років.

Це означає, що росіянам належить серйозно витратитися, адже якщо звичайну лампу розжарювання можна було купити за 10 рублів, то люмінесцентна енергозберігаюча лампочка коштує від 100 до декількох сотень рублів.

На думку експертів, перевага енергозберігаючих ламп в тому, що вони в порівнянні з лампами розжарювання володіють істотно більшими світловіддачею, завдяки цьому їх застосування сприяє економії електроенергії. Крім того, вони більш ніж в 10 разів довше служать споживачам - 6-15 тис годин безперервної роботи.

Тим часом, нагадує агентство ПРАЙМ-ТАСС, одним з недоліків енергозберігаючих ламп є те, що термін їх служби безпосередньо залежить від частоти включення - виключення і від якості електромереж.
За ціною вони також поки програють традиційним лампочкам. При тому, що "лампочка Ілліча" коштує 7 - 30 руб, ціна енергозберігаючої, наприклад, в інтернет-магазинах, в середньому починається від 100 руб, хоча можна знайти варіанти за 66 і 84 руб Проте в уряді РФ вже пообіцяли, що ціна буде поступово знижуватися.

Обмеження на оборот ламп розжарювання введені відповідно до федерального закону про енергозбереження і підвищення енергоефективності, підписаного президентом РФ Дмитром Мєдвєдєвим в листопаді 2009 року. Згідно документу, з 2013 року в Росії рекомендується припинити також виробництво і продаж ламп розжарювання потужністю 75 ватів і більш, а з 2014 року - потужністю 25 ватів.

При цьому уряду РФ ставиться в обов'язок "прийняти правила утилізації використаних енергозберігаючих ламп".

Міністр економічного розвитку РФ Ельвіра Набіулліна недавно підкреслювала, що ще одним завданням у зв'язку з цим буде перехід від компактних люмінесцентних енергозберігаючих ламп на світлодіодні, які працюють ще довше.

"Ми повинні зараз спробувати перескочити етап люмінесцентних ламп і швидше рухатися до світлодіодних, хоча вони зараз достатньо дорогі", - раніше відзначала вона, додавши, що "вартість світлодіодів в рамках масштабного споживання за п'ять років може знизитися як мінімум в чотири рази".

До недоліків можна віднести також наявність усередині енергозберігаючих ламп ртуті - це утрудняє їх утилізацію і вимагає створення спеціальних переробляючих потужностей, адже таку лампочку не можна просто викинути в сміттєпровід.

За словами глави Роспотребнадзора Геннадія Оніщенко, можуть "виникнути серйозні проблеми, безпосередньо пов'язані із збереженням здоров'я людей, якщо не вирішити питання про утилізацію таких ламп".

Хоча в Росії вже почали з'являтися лампи, де застосовується не ртуть в чистому вигляді, а її тверді сплави - у випадку, якщо лампа розіб'ється, розповсюдження шкідливої пари ртуті не відбудеться. Крім того, з'явилися і лампи із силіконовою прокладною, такою, що оберігає колбу від розбиття.

Переходячи на енергозберігаючі лампи, Росія наслідує приклад ЄС, де вже заборонений оборот ламп розжарення потужністю 100 і 75 ватів.

Для росіян це нововведення, на думку керівництва країни, повинно стати кроком до досягнення стратегічної мети - енергоефективнішої економіки. Поки ж в питаннях використання енергії росіяни вельми марнотратні: за оцінками експертів, енергоємність вітчизняної економіки в 2,5-3 рази більше, ніж у розвинених держав.