Економетрікс ньюз Чиновники придумали, як перетворити Росію на високотехнологічну державу

Чиновники придумали, як перетворити Росію на високотехнологічну державу

knoxdiggs.com - 11 січня 2011 р.

Інноваційний ривок російської економіки можливий тільки при подвоєнні частки високотехнологічного сектора у ВВП (до 17-20% ВВП до 2020 р.) і всіх витрат на дослідження і розробки (до 2,4% ВВП), мовиться в проекті стратегії інноваційного розвитку Мінекономрозвитку "Інноваційна Росія - 2020".

Поки Росію важко назвати передовиком інноваційного прориву: уряд вже приймав стратегію розвитку науки і техніки країни до 2015 року, але досягнуто менше третини від запланованих показників, пишуть "Відомості".

Залишається низьким попит на інновації, який до того ж має неефективну структуру: перекіс у бік закупівлі готового устаткування за кордоном в збиток впровадженню власних нових розробок.

"Потенційно Росія може претендувати на лідируючі позиції у виробництві авіакосмічної техніки, нанотехнологіях, композитних матеріалах, атомній і водневій енергетиці, біомедичних технологіях життєзабезпечення і захисту людини і тварин, окремих напрямах раціонального природокористування і екології і ряду інших", - заявляють автори проекту стратегії. Проте визнають: цей шлях хоч і є найпривабливішим, але його реалізація вимагає величезних витрат.

"На такий шлях у нас недостатньо грошей, - заявив РБК daily головний економіст "Уралсиб Кепітал" Олексій Дев'ятов. - Він передбачає створення могутньої дослідницької бази, якої у нас немає. Те, що залишилося від СРСР, вже сильно застаріло".
На думку економіста, щоб вийти на інноваційний шлях, потрібно також навчитися платити науковим співробітникам конкурентоздатні зарплати. "Проте навіть якщо їх платитимуть - не очевидно, що ті які виїхали за рубіж учені повернуться. Віра в гідне життя в Росії у них мала. Узяти хоч би недавній випадок з Геймом і Новосьоловим, які відмовилися повертатися".

Член комісії по науці і інноваціям Володимир Гутенев солідарний: сценарій Мера не тільки надзвичайно ризикований, але і важкореалізований: "Він може бути втілений лише тоді, коли ми доб'ємося високої ефективності витрати бюджетних ресурсів".

Важливо вибирати ті напрями, які мають значний експортний потенціал, вважає він. Зокрема, енергетичне машинобудування, ОПК, авіаційне будівництво, суднобудування.