"Газпром" і Eni підтримали приєднання EdF до "Південного потоку"
Економетрікс ньюз

"Газпром" і Eni підтримали приєднання EdF до "Південного потоку"

12 квітня 2010 року

Газпром і Eni підтримали приєднання EdF до Південного потоку

"Газпром" і італійська Eni підтримали приєднання французької EdF до проекту газопроводу "Південний потік", мовиться в повідомленні російського газового холдингу.

У понеділок в Москві відбулася робоча зустріч голови правління "Газпрому" Олексія Міллера і генерального керівника Eni Паоло Скароні. Учасники зустрічі обговорили хід реалізації угоди про стратегічне партнерство в енергетиці. Зокрема, сторони підтвердили взаємну прихильність виконанню домовленостей за проектом "Південний потік" і відзначили важливість швидкого завершення розробки ТЕО морської частини проекту. Міллер і Скароні висловили єдину думку про необхідність активізації роботи компанії спеціального призначення South Stream AG.

"Сторони також підтримали приєднання EdF до проекту "Південний потік" і домовилися почати переговори з французькою компанією", - мовиться в повідомленні.

У п'ятницю начальник департаменту зовнішньоекономічної діяльності російського холдингу Станіслав Циганков заявив, що робота компанії South Stream AG гальмується через позицію італійської Eni. Це, зокрема, виражається в неузгодженні робочої програми і вже проведених досліджень. Крім того, Eni, за його словами, не здійснює платежі за проектом.

Ще на початку березня джерело, близьке до акціонерів проекту, заявляло журналістам, що італійська сторона займає неконструктивну позицію в частині входження в число акціонерів South Stream AG французької EdF. Джерело тоді висловило думку, що розширення складу учасників проекту навряд чи відбудеться до відставки нинішнього глави Eni Паоло Скароні. Його контракт закінчується в кінці поточного року, і він вже не може бути переобраний.
Зі свого боку, Скароні наступного дня заявив про прихильність до проекту будівництва "Південного потоку" і спростував інформацію про розбіжності з російськими партнерами з "Газпрому". Також він заявив про згоду Eni на входження в проект EdF.

У грудні Скароні говорив, що "Газпром" і Eni після рішення про приєднання до проекту Edf поки не бачать необхідності подальшого розширення числа учасників проекту, хоча у принципі не виключають такої можливості в майбутньому. Про масштаби участі EdF в "Південному потоці" і розмірах її активів керівники "Газпрому" і Eni, які поки на паритетних началах контролюють цей проект (по 50% в компанії-операторі), одностайно висловилися в тому сенсі, що це питання буде вирішене спільно на переговорах.

Замглави "Газпрому" Олександр Мєдвєдєв і Скароні повідомляли журналістів, що частка EdF в проекті повинна скласти від 10% до 20%, але утрималися від відповіді на питання, як точно розподіляться акції між трьома учасниками "Південного потоку". Це питання компанії припускали вирішити в перші місяці 2010 року.

"Газпром" 27 листопада підписав з EdF меморандум про взаєморозуміння, що передбачає можливість входження французької компанії в "Південний потік". Пізніше в Римі "Газпром" і Eni зафіксували в меморандумі домовленість про входження в проект французької компанії.

Газопровід "Південний потік" завдовжки близько 900 кілометрів передбачається прокласти по дну Чорного моря з Новоросійська в болгарський порт Варна. Продуктивність морської ділянки складе 63 мільярди кубометрів в рік. Газопровід повинен вступити в дію в кінці 2015 року. Об'єм інвестицій в проект оцінюється в 25 мільярдів євро. Раніше для реалізації сухопутної частини проекту за кордоном російська сторона підписала міжурядові угоди з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією і Хорватією.

"Газпром" і Eni підписали меморандум про взаєморозуміння по реалізації проекту "Південний потік" 23 червня 2007 року, а 15 травня 2009 року було підписане друге доповнення до меморандуму, що передбачає збільшення продуктивності морської ділянки з 31 до 63 мільярдів кубометрів в рік і регулююче питання маркетингу газу в рамках проекту.

Італія є третім по величині імпортером російського газу в Європі. У 2009 році "Газпром", за попередніми даними, поставив до Італії 19 мільярдів кубометрів газу.

У листопаді 2006 року "Газпром" і Eni підписали угоду про стратегічне партнерство, відповідно до якого "Газпром" дістав можливість з 2007 року здійснювати прямі постачання на італійський ринок. Об'єми постачань поетапно збільшуються. Відповідно до угоди, діючі контракти на постачання російського газу до Італії продовжені до 2035 року.