Економетрікс ньюз Москва і Мінськ ризикують знову посваритися через нафту

Москва і Мінськ ризикують знову посваритися через нафту

knoxdiggs.com - 12 січня 2011 р.

Російські нафтові компанії припинили постачання сировини до Білорусії, оскільки з 1 січня у них немає договорів з "Белнєфтєхімом", пише газета "Відомості" з посиланням на прес-секретаря білоруського держконцерна Марину Костюченко.

C 1 лютого Білорусія підніме на 12,5% тариф на транзит нафти по своїй території. Щоб компенсувати зростання витрат, російські компанії вирішили підвищити ціну нафти для Білорусії на 45 доларів за тонну, передав днями "Інтерфакс" з посиланням на представників "Белнєфтєхіма".

Проблема постачань нафти на білоруські НПЗ була предметом переговорів і серйозних розбіжностей між Росією і Білорусією протягом всього минулого року. Як альтернатива російської сировини білоруські власті почали навіть використовувати венесуельську нафту.

У листопаді президент республіки Олександр Лукашенко заявив, що Білорусія в 2011 році має намір купити в Росії лише менше половини необхідної їй нафти, а решту об'єму одержати від інших постачальників.
Москва і Мінськ розміняли нафту на угоду про Єдиний економічний простір

Нагадаємо, 10 грудня на засіданні міждержавної ради країн-членів ЕвразЭС були підписані угоди про Єдиний економічний простір, вони запрацюють з 2012 року.

Згоди вдалося досягти після того, як президент Росії Дмитро Мєдвєдєв і його білоруський колега Олександр Лукашенко домовилися з питання мит на нафту і нафтопродукти.

З 2011-го року Росія відмінила для Білорусії експортні мита на нафту, що поставляється до Білорусії, за умови ратифікації документів по ЕЭП. Натомість Мінськ віддаватиме до російського бюджету всі доходи від експортного мита на нафтопродукти.

Переговори тривали весь рік. Москва не бажала дотувати білоруські НПЗ, які в майбутньому стануть одержувати з Росії всю нафту без мит (зараз - тільки 6,3 млн. тонн з 21,5). Повна відміна мита обійдеться російському бюджету приблизно в 2 млрд доларів в рік.

За проектом угоди про вивізні мита на нафту і нафтопродукти Білорусія буде вимушена встановити ставки, аналогічні російським (за даними Белстата, в 2009 році Білорусія експортувала 15,5 млн. тонн нафтопродуктів).

Мінфін і Міненерго вже погоджували шкалу ставок в 2011-2012 роках: на темні нафтопродукти - 46,7 і 52,9% від нафтової, на світлі - 67 і 64%. У 2013 році вони зійдуться на рівні 60%.

За угоду про безмитні постачання президент Білорусії Лукашенко дякував особисто Дмитру Мєдвєдєву: "Просто по-чоловічому поступив президент Росії Дмитро Мєдвєдєв... Ми зустрілися і домовилися... Уряди не домовилися, означає, президенти повинні були ухвалити рішення", - сказав Лукашенко у п'ятницю в Мінську.

Консультації представників Росії і Білорусії йшли аж до особистої зустрічі президентів, яка відбулася в Кремлі перед початком саміту Митного союзу.

За експертними оцінками, економічний ефект для Білорусії від відміни мит складе 3,912 мільярдів доларів.

Коментуючи повідомлення, що з'явилися у ряді ЗМІ, про те, що за ці угоди він "здав" Росії білоруські заводи і підприємства, Лукашенко сказав: "Навіть якщо б мені довелося здатися, як вони говорять, за 4 мільярди в рік. Я готовий... 4 мільярди - це гроші для нашої держави і для нашого народу".

Хроніка російсько-білоруської сварки і примирення

Нагадаємо, відносини між Росією і Білорусією стали стрімко псуватися з літа минулого року, коли російські телеканали почали інформаційну війну проти Лукашенко. Білоруська сторона у відповідь організувала в місцевих ЗМІ критичну інформацію на адресу російських властей.

У серпні Мєдвєдєв публічно викрив Лукашенко в брехні, заявивши, що той у присутності інших президентів за закритими дверима обіцяв визнати незалежність Абхазії і Південної Осетії, але не зробив цього. Лукашенко у відповідь звинуватив російський колегу в "несумлінності" і в тому, що Мєдвєдєв "непорядно висмикує певні речі". У Кремлі у відповідь погрозили опублікувати стенограму зустрічі.

У жовтні Мєдвєдєв в своєму відеоблогі дав гнівну відповідь Лукашенко, заявивши, що керівництво Білорусії намагається зробити з Москви одного з головних ворогів Мінська. Як відзначав президент, вся передвиборна кампанія Лукашенко була побудована виключно на антиросійських сюжетах.

Лукашенко в інтерв'ю французькій газеті Le Figaro повідомив, що у нього є факти фінансування Росією опозиційних кандидатів на посаду голови білоруської держави Володимира Некляєва і Андрія Санникова. Незабаром після цього Мєдвєдєв написав в особистому мікроблогі в Twitter, відповідаючи на питання білоруського користувача популярного сервісу мікроблогів: "До ваших виборів відношуся максимально шанобливо. А про вашого президента я вже все сказав".

Проте перед грудневими виборами в Білорусії двосторонні відносини стали так само стрімко налагоджуватися. Президенти провели першу за півроку окрему зустріч - перед початком засідання в Москві Найвищого органу Митного союзу. Зустріч пройшла за закритими дверима.

9 грудня Росія і Білорусія підписали документи про створення Єдиного економічного простору. Попутно було вирішене питання про мито. Вже наступного дня Лукашенко повідомив журналістів, що помирився з Мєдвєдєвим.