Економетрікс ньюз Національний оператор зв'язку "Укртелеком" дістався кіпрському офшору

Національний оператор зв'язку "Укртелеком" дістався кіпрському офшору

knoxdiggs.com - 15 січня 2011 р.

В Україні розгорається скандал навколо приватизації державного монополіста фіксованої телефонії "Укртелеком". Фонд держмайна України повідомив, що продає 92,79% акцій "Укртелекому" за 1,33 млрд доларів. Покупцем стала "дочка" австрійського інвестфонду EPIC - компанія EPIC Services Ukraine, що управляє "проектами будівництва, модернізації і обслуговування" мереж мобільного зв'язку.

Приватизація 92,79% "Укртелекому" готувалася декілька років, а конкурс був оголошений в жовтні 2010 року, інтерес до оператора проявляли і росіяни: МТС і "Ростелеком", але обидві компанії вийшли з числа претендентів на покупку акцій.

Українська опозиція вже назвала продаж оператора "тіньовою приватизацією" на користь крупних українських бізнесменів, внаслідок якої держава недоотримала мінімум 3-4 млрд доларів.

За декілька днів до подачі заявки на покупку держоператора 100% статутного фонду ESU перейшло від австрійців у власність недавно створеної на Кіпрі фірми Epic Telecom Invest Ltd.
Ніякої інформації про засновників офшорної кіпрської компанії немає. Видання припускає, що її міг заснувати австрійський концерн для майбутнього перепродажу компанії. Не виключено, що реальним власником "Укртелекому" вже через два місяці може виявитися зовсім не EPIC, а будь-яка з компаній, що виявляли цікавість до приватизації.

"Це логічний крок з погляду оптимізації оподаткування і корпоративної структури. Такі транзакції з податкової точки зору набагато ефективніше проводити через кіпрську юрисдикцію, ніж через будь-яку іншу країну Євросоюзу", - вважає старший радник інвестиційно-банківського департаменту ІК Dragon Capital Іван Макушенко.

Поки ніхто, окрім тих, хто купив "Укртелеком", не знає, в чиї руки перейшов оператор, заявив "Комерсанту Україна" перший заступник голови спеціальної контрольної комісії Верховної ради із питань приватизації Олександр Бондар.

"Ніхто з нових власників ні слова не сказав, ні про те, що він збирається робити з "Укртелекомом", ні за які гроші його купує", - говорить він.

Раніше глава опозиційного Кабміну України Сергій Соболєв заявляв, що за його даними, покупка оператора нібито здійснюється на користь групи українських бізнесменів, серед яких голова адміністрації президента Сергій Льовочкін, власник Group DF Дмитро Фірташ і голова правління "Укртелекому" Георгій Дзекон.

Гроші від продажу національного оператора зв'язку ВАТ "Укртелеком" підуть на забезпечення витрат бюджету, вже заявив віце-прем'єр України Сергій Тігіпко.

"Вони (гроші) підуть на ті витрати, які робить держава. Частково підуть на мости і дороги, які ми побудуємо, а частково підуть на те, що, як ви говорите - їх з'їдять. Але з'їдять пенсіонери, з'їдять люди, які працюють в бюджетній сфері. Але це роль держави. Вони підуть на державні потреби", - сказав Тігіпко, пообіцявши, що в результаті приватизації "Укртелекому" не слід чекати змін в тарифах на зв'язок.

"Укртелеком" обслуговує 10,3 мільйонів абонентів фіксованого зв'язку. Компанія також надає послуги широкосмугового доступу в інтернет (800 тисяч абонентів) і послуги мобільного зв'язку (460 тисяч абонентів). Збитки компанії в 2009 році склали близько 57,8 мільйонів доларів, в 2010 році - 32,3 мільйонів доларів.