Держдеп США сподівається, що Азербайджан експортуватиме газ на захід
Економетрікс ньюз

Держдеп США сподівається, що Азербайджан експортуватиме газ на захід

1 червня 2010 року

Держдеп США сподівається, що Азербайджан експортуватиме газ на захід

БАКУ, 1 червня - РІА Новини, Герай Дадашев. Спецпредставник держдепартаменту США з євразійських енергетренергетичних питань Річард Морнінгстар сказав у вівторок журналістам, що сподівається на те, що газові ресурси Азербайджану експортуватимуться в західному напрямі.

"Абсолютно не сумніваюся в тому, що Південний коридор стане повністю успішним проектом, відношуся до нього дуже позитивно, і сподіваюся, що газові ресурси Азербайджану будуть направлені саме в західному напрямку", - сказав він, відзначивши, що " за допомогою чого (якого саме проекту) це реалізовуватиметься відноситься до чисто виконавських питань, і в цьому напрямі ведуться дуже позитивні роботи".

Декларація по Південному енергетичному коридору була підписана на саміті ЄС в Празі в травні 2009 року.
Південний енергокоридор включає проекти газопроводів "Набукко", ТGI (Турция-Греция-Італія) і ТАР (Трансадріатичний газопровід).

Проект "Набукко" припускає транспортування природного газу з каспійського регіону в європейські країни в обхід Росії через Азербайджан, Грузію, Туреччину, Болгарію, Угорщину, Румунію і Австрію. Він розрахований на щорічне транспортування 31 мільярдів кубометрів газ, що складе не більше 5% потреб в газі Європейського союзу (ЄС) в 2020 році.

Газопровід TGI протяжністю близько 800 км планує транспортування каспійського газу по маршруту Туреччина - Греція - Італія. Потужність трубопроводу передбачається на рівні 8-10 мільярдів кубометрів. Ввести в дію планується в 2012 році. Акціонерами газопроводу є грецька газова компанія Depa і італійська Edisson.

По газопроводу TAP протяжністю 520 кілометрів планується поставляти газ до Південно-східної Італії через Грецію і Албанію. Газопровід включає 115-кілометрову підводну ділянку від Албанії до Італії. Введення газопроводу в експлуатацію намічене на 2011 рік. Початкова пропускна спроможність його складе 10 мільярдів кубічних метрів газу в рік з доведенням до 20 мільярдів кубічних метрів.

Морнінгстар відзначив при цьому, що США знову виражають свою підтримку проектам Південного коридору, включаючи "Набукко".

"Що ж до того, якому конкретному проекту, трубопроводу віддається пріоритет, який з них буде реалізований, залежатиме від комерційного рішення. Ми сподіваємося, що, у випадку, якщо будуть вишукані ресурси для його реалізації, постачання газу Азербайджану на європейські ринки здійснюватимуться саме за допомогою проекту "Набукко", - сказав він.

За словами Морнінгстара, США вірять "у те, що "Набукко" має важливе значення як з політичної, так і з стратегічної точок зору, проте рішення, прийняте саме з комерційної точки зору, визначить який проект буде реалізований".

Спецпредставник держдепу сказав також, що провів у вівторок "дуже хорошу і продуктивну зустріч" з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, на якій "ми обговорили питання по широкому спектру напрямів".

"В цілому, хотів би сказати, що зв'язки і відносини США з Азербайджаном мають дуже велике значення, і, як наш президент, так і держсекретар надають дуже важливе значення цим відносинам", - сказав він.