Економетрікс ньюз

Середній розмір хабара в Росії в 2010 році виріс з 27 до 47 тисяч руб

knoxdiggs.com - 01/02/2011

Середній розмір хабара в Росії в 2010 році виріс з 27 до 47 тисяч руб

Середній розмір хабара в Росії, за матеріалами ЗМІ, протягом 2010 року виріс з 27 тисяч до 47 тисяч рублів, за тими ж даними на Сахаліні він складає 140 тисяч рублів, в Підмосков'ї - 95 тисяч, Московська область при цьому утримує лідерство по сукупній сумі згаданих пресою корупційних операцій, повідомляє інтернет-бібліотека ЗМІ Public.Ru, що підготувала дослідження на основі матеріалів ЗМІ.

Автори дослідження повідомляють, що впродовж 2010 року вони відстежували хід державної антикорупційної кампанії за матеріалами більше 1,5 тисяч центральних і регіональних ЗМІ.

Хабарі виросли майже удвічі

"ЗМІ протягом року фіксували постійне зростання середнього розміру хабарів. На початку року ЗМІ повідомляли, що, за даними МВС, середній розмір хабара в Росії виріс майже в три рази і досяг 27 тисяч рублів. До 30,5 тисяч рублів виріс середній розмір хабара до кінця першого півріччя, наблизившись до розміру середньої місячної зарплати російського чиновника. За підсумками дев'яти місяців середній розмір хабара склав в Росії 42,5 тисяч рублів. До кінця грудня сума збільшилася до 47 тисяч рублів", - повідомляє Public.Ru.

Наголошується, що при цьому суми комерційного підкупу у декілька разів перевищують середнє значення хабара, "а винагорода за працю неправедну крупним чиновникам найчастіше починається від одного мільйона рублів".

"При цьому, як відзначає Департамент економічної безпеки МВС РФ, тепер просять гроші не тільки за те, щоб закривати очі на порушення закону або діяти в обхід оного, але навіть і за виконання своїх прямих обов'язків", - мовиться в дослідженні.

"Лідирують" Підмосков'я і Сахалін

Наводяться також дані за середнім розміром хабарів в регіонах, знову ж таки за даними російських ЗМІ. Лідирує Сахалінська область, де ця цифра складає 140 тисяч рублів, на другому місці Підмосков'я з 95 тисячами рублів. Серед федеральних округів найкрупніший середній розмір хабара на Далекому Сході - 49,8 тисячі рублів.

Московська область, "поступившись першістю" Сахаліну за середнім розміром хабара, "відігралася" в сумі всіх згаданих в ЗМІ хабарів - більше 88 мільярдів рублів при загальноросійській сумі 114,3 мільярдів, повідомляє Public.Ru.

"Значну частину цієї рекордної цифри забезпечила гучна корупційна справа лютого 2010 року, активно обговорювана пресою впродовж всього року. З бюджету Московської області було викрадено більше 25 мільярдів рублів", - пише Public.Ru, згадуючи, що в розкраданні звинувачуються екс-міністр фінансів Підмосков'я Олексій Ковальов, його дружина американка Жанна Булок і гендиректор "РІГрупп" Дмитро Котляренко.

Другу позицію серед регіонів, згідно дослідженню, займає Удмуртія із загальною корупційною сумою за підсумками року в 3,6 мільярдів рублів. "В кінці березня 2010 в пресу потрапила інформація про те, що бюджету міста Іжевська завданий збиток на суму більше 3 мільярдів рублів. Причина - передача трьох земельних ділянок у власність комерційних структур, підконтрольних депутату Держради Удмуртської Республіки", - пояснює Public.Ru.

Гучна справа про розкрадання "пенсійного мільярда" (955,8 мільйонів рублів з обласного відділення Пенсійного фонду, призначених для виплати пенсій) склала велику частину загальної корупційної суми Свердловської області, що опинилася в цьому антирейтингу на третьому місці з 1,8 мільярдів рублів.

Чиновники і міліція спуску не дають

Public.Ru також склало рейтинг "корупційних шарів" залежно від роду діяльності хабарників. Попереду інших опинилися чиновники, на яких доводиться 47% фактів корупції, згаданих в ЗМІ.

"Весь рік преса активно писала про розкрадання і вивіз за рубіж бюджетних коштів; розкраданнях акцій держпідприємств; привласненні і продажі держвласності; торгівлі посадами; хабарах за передачу в довгострокову оренду (зміна статусу цільового призначення) муніципальних земель; махінаціях при проведенні держзакупівель", - мовиться в дослідженні.

На другому місці після чиновників йдуть співробітники міліції (23%), в основному це хабарі за припинення або непорушення кримінальних справ, "кришування" бандитів, рейдерські захоплення, пише Public.Ru.

Далі йдуть працівники освіти (9%) - за даними дослідження, мова про хабарі за вступ до вузів, спецшкіл і дитсадків, за здачу іспитів, заліків, сесій.

По 5% доводиться на співробітників ДАІ і представників медичної сфери. Перших ЗМІ ловили на торгівлі правами водіїв, і довідками про техогляд, фальсифікацію протоколів ДТП, продаж посад, других - на закупівлі устаткування і ліків за завищеними цінами, "липових" довідках і лікарняних, вимозі грошей за надання медичної допомоги.

На військових доводиться 4% від загального кількість корупційних фактів. Тут ЗМІ писали про торгівлю військовими квитками, хабарах за ухилення від призову, незаконному продажі військової техніки, розтраті бюджетних коштів.

Давати небезпечніше, ніж брати

Фахівці Public, що проводили дослідження.Ru відзначають, що ловлять переважно дрібних хабарників.
"Серед засуджених за корупційні злочини переважають дрібні хабарники. Переважна більшість доведених в суді сум хабарів - від 500 рублів до 3 тисяч рублів. Фактично зберігається тенденція вилову дрібної, так званої корупційної рибки, а акули корупції залишаються, на жаль, безкарними", - мовиться в дослідженні.

При цьому за дачу хабара карають частіше, ніж за отримання. "Звичайні люди з конвертами потрапляють під суд набагато частіше за чиновників-хабарників. Таку дивну тенденцію відзначив минулого року судовий департамент при Верховному суді, проаналізувавши корупційні вироки за півроку. За дачу хабара засуджені 1723 людини, за отримання - 1009", - повідомляє Public.Ru.