Економетрікс ньюз

ММВБ поглине РТС по дорозі до міжнародного фінансового центру

knoxdiggs.com - 01/02/2011

ММВБ поглине РТС по дорозі до міжнародного фінансового центру

Найбільші російські біржі ММВБ і РТС домовилися про об'єднання, яке давно обговорювалося в контексті створення в Росії міжнародного фінансового центру, - перший зампред Банка Росії Олексій Улюкаєв, що очолює раду директорів ММВБ, у вівторок озвучив параметри планованої операції, охарактеризувавши її як "дружнє поглинання".

Згідно досягнутим домовленостям, ММВБ набуває контролю в РТС у п'яти акціонерів; угоду про операцію планується оформити до середини квітня, а закрити операцію - до кінця другого кварталу цього року. В рамках підготовки до операції ММВБ оцінена в три рази дорожче РТС, при цьому оцінка РТС проводилася з премією до ринку. ЦБ РФ, який зараз володіє 37-процентною часткою в ММВБ, збирається протягом 2-3 років вийти з капіталу об'єднаної біржі.

Один до трьох

Як повідомив Улюкаєв, перший етап переговорів про об'єднання бірж завершений. Підписано угоду про намір ММВБ придбати контрольний пакет РТС, поки що не має юридичної сили.

"До середини квітня треба пройти шлях до угоди, що юридично зобов'язує, про злиття і потім, незабаром, цю операцію закрити. На це може потрібно пару місяців, але за межі другого кварталу ми не повинні вийти", - сказав він.

За словами Улюкаєва, біржа РТС в рамках операції з ММВБ оцінена 1,15 мільярдів доларів з премією в 37% до ринкової вартості, ММВБ - в 3,45 мільярдів доларів. Таким чином, співвідношення оцінки двох бірж складає один до трьох. Кажучи про механізм викупу, Улюкаєв відзначив, що 35% вартості своїх пакетів акціонери РТС одержать грошовими коштами, а 65% - долями участі в об'єднаній біржі. При цьому ММВБ збирається стимулювати акціонерів РТС продавати свої пакети за акції об'єднаної компанії.

Директор департаменту операцій на фінансових ринках Банку Росії і член ради директорів ММВБ Сергій Кравців повідомив, що документ по операції передбачатиме захист від невиходу об'єднаної біржі на IPO. За його словами, якщо рішення про відмову від IPO буде ухвалено акціонерами ММВБ, то колишні акціонери РТС зможуть продати свої пакети акцій об'єднаної біржі з премією в 12,5%, яка буде компенсацією упущеної вигоди.

П'ять продавців

Як повідомив голова ради директорів ВАТ "РТС" Жак Дер Мегредічян, контрольний пакет РТС продають сумарно п'ять акціонерів, контролюючих понад 50% акцій біржі. Це "Ренесанс Капітал", "Атон", Альфа-банк, "Трійка Діалог" і "Да Вінчі". Решта акціонерів погодиться з умовами операції, сподівається Мегредічян.

Найбільшими акціонерами РТС є ТОВ "Атон" (9,82%), ЗАТ "Дойче Сек'юрітіз" (9%), ЗАТ "ГІК "Трійка Діалог" (10%), Альфа-Банк (9,59%) , ЗАТ "ІНГ Банк (Євразія) (11,39% в номінальному триманні) і "КІТ Фінанс" (10,56%).

Регулятор, на вихід!

ЦБ РФ має намір протягом 2-3 років вийти з капіталу об'єднаної біржі, сказав Улюкаєв. До 1 червня графік виходу буде представлений на розгляд керівництва РФ відповідно до доручення президента РФ Дмитра Мєдвєдєва, яке він дав 29 грудня минулого року після наради про створення в РФ міжнародного фінансового центру.

За даними на серпень 2010 року, частка ЦБ в ЗАТ "ММВБ" складала 37%, після об'єднання бірж вона складе менше 30%. "Інше (подальше зниження частки ЦБ - ред.) залежатиме від графіка підготовки до IPO об'єднаної біржі", - сказав Улюкаєв.

Що стосується IPO РТС, яке раніше планувалося на 2011 рік, то робота по ньому припинена і заморожена; вона може бути відновлена в "маловірогідному" випадку зриву операції з ММВБ, повідомив Мегредічян. Раніше РТС планувала в ході IPO збільшити статутний капітал на 29,9%, розмістивши 47,9 мільйонів звичайних акцій на власному майданчику.

Крок вперед або два назад?

Новина про досягнення домовленості по операції викликала неоднозначну реакцію. Так, керівник Федеральної служби по фінансових ринках (ФСФР) Володимир Міловідов вважає операцію першим кроком до створення в Росії вертикально-інтегрованої біржової структури.

"Я завжди говорив, що було б доцільно, щоб були одні акціонери і вертикально-інтегрована структура, якою стає єдина біржа. Цей крок сприятиме розвитку стратегічних рішень в біржовій інфраструктурі, створенню єдиного розрахункового депозитарію, який може стати центральним депозитарієм", - сказав РІА Новини глава ФСФР.

Кажучи про майбутню зміну акціонерів як ММВБ, так і РТС, Міловідов підкреслив, що власники об'єднаної біржі, як і акціонери бірж в інших країнах, повинні виконувати соціальне завдання, "розвивати бізнес не для самих себе, а для всього суспільства і економіки".

На його думку, об'єднання бірж сприятиме збільшенню конкурентоспроможності Росії порівняно з іноземними біржовими майданчиками.
З свого боку, голова правління Національної асоціації учасників фондового ринку (НАУФОР) Олексій Тимофєєв не розділяє оптимізму глави ФСФР. На думку Тімофєєва, об'єднання ММВБ і РТС - це крок назад в розвитку російського фондового ринку.

"Конкуренція, що існувала між РТС і ММВБ, була драйвером для розвитку вітчизняного фондового ринку. Відсутність конкуренції не приведе ні до того, що об'єднана біржа стане регіональним чемпіоном, ні до посилення глобальної конкуренції російської біржі", - переконаний Тимофєєв.

"Сподіваюся, що акціонери РТС будуть задоволені ціною за свої акції", - додав він.