Економетрікс ньюз

Україна підпише мирову з Vanco за проектом на шельфі Чорного моря

knoxdiggs.com - 02/02/2011

Україна підпише мирову з Vanco за проектом на шельфі Чорного моря

Уряд України і дочірня структура американської Vanco Energy Company "Венко Прикерченська Лтд" в лютому укладуть мирову угоду для врегулювання конфлікту навколо проекту по розвідці видобутку вуглеводнів на шельфі Чорного моря, повідомив перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв на прес-конференції в середу .

"Ми повністю підготували мирову угоду і в лютому місяці ми її підпишемо", - сказав він.

Vanco International, "дочка" американської Vanco, 19 жовтня 2007 року підписала з урядом Віктора Януковича угоду про розділ продукції - вуглеводнів, які повинні видобуватися на Прикерченській ділянці континентального шельфу Чорного моря. Договір був укладений на 30 років. Права на розробку шельфу Vanco International, у свою чергу, передала своїй "дочці" - "Венко Прикерченська Лтд", яка з осені 2007 року займалася розвідкою вуглеводнів на даній ділянці.

Згодом уряд Юлії Тимошенко угледів в цьому порушення умов договору і відкликало дозвіл на користування надрами чорноморського шельфу, а також розірвало з компанією угоду про розділ продукції.

У свою чергу, Vanсo подала позов проти України в Стокгольмський арбітраж. При цьому "Венко Прикерченська Лтд" неодноразово заявляла про готовність відкликати позов у разі підписання мирової угоди.

Клюєв повідомив, що контракт залишиться фактично тим же, яким він був у 2007 році, в нього внесені лише незначні корективи, пов'язані зі вступом у силу нового Податкового кодексу України.

Він нагадав, що фактично 50% продукції, яку видобуватиме на шельфі "Венко Прикерченська Лтд", залишатиметься у власності України.

За словами Клюєва, мирова угода не передбачає штрафних санкцій для України.

Раніше представники українських властей виражали побоювання, що Vanco може зажадати від України близько 200 мільйонів доларів компенсації, якщо доведе в суді незаконність розірвання операції, а якщо мова піде про відшкодування упущеної вигоди, то сума претензій може бути значно більше.

Перший віце-прем'єр також повідомив, що розробкою чорноморського шельфу зацікавилися компанії Chevron і Shell. Ці ж компанії виявляють цікавість до видобутку сланцевого газу на Україні.
За словами Клюєва, російська компанія ЛУКОЙЛ також виявила бажання зайнятися видобутком вуглеводнів на українській частці шельфу Чорного моря. "Ми зараз створюємо спільне підприємство "Чорноморнафтогазу" ("дочка" "Нафтогаза") з Лукойлом. ЛУКОЙЛ теж готовий інвестувати у видобуток вуглеводнів на шельфі Чорного моря", - сказав віце-прем'єр.

За його словами, реалізація проектів на чорноморському шельфі дозволить протягом п'яти років збільшити видобуток газу на Україні майже удвічі. Зараз Україна видобуває близько 20 мільярдів кубометрів газу щорічно.