Економетрікс ньюз

Росатом обговорює вихід з проекту АЕС "Блекоті", повідомляють ЗМІ

knoxdiggs.com - 07/02/2011

Росатом обговорює вихід з проекту АЕС 'Блекоті', повідомляють ЗМІ

Росатом обговорює вихід з проекту зведення в Болгарії АЕС "Блекоті", пише французька газета La Tribune. У російській атомній держкорпорації РІА Новини повідомили, що рішення про це не ухвалене.

Російський ЗАТ "Атомстройекспорт" перемогло в тендері на будівництво АЕС "Блекоті", в 2006 році була підписана угода про споруду АЕС між "Атомстройекспортом" і болгарською Національною енергетичною компанією (НЕК).

У 2009 з проекту вийшла німецька компанія RWE, що відповідала за 49% фінансування. На початку 2010 року банк BNP Paribas відмовився надати Болгарії кредит в 250 мільйонів євро.

La Tribune посилається на внутрішній документ "Атомстройекспорта", в якому компанія інформує Росатом про те, "що збирається відмовитися від участі в будівництві болгарської АЕС "Блекоті" потужністю 2 ГВт".

"Причиною такого рішення компанії "Атомстройекспорт", що виграла тендер на будівництво АЕС в 2006, стало зволікання болгарського уряду, який ніяк не визначиться з фінансуванням проекту", - повідомляє газета.

Видання пише, що Болгарія, де в 2009 році відбулися політичні зміни, які привели до серйозного погіршення відносин з Москвою, обурена зростанням ціни проекту: "спочатку будівництво АЕС оцінювалося Росатомом в чотири мільярди євро, тоді як зараз компанія вимагає 6,4 мільярдів євро".

"В кінці січня наступає критичний момент в ухваленні рішення за проектом АЕС "Блекоті", - цитує газета внутрішній документ "Атомстройекспорта", датований 28 січня 2011 року. У документі наголошується, що "парадоксальним чином провал проекту обернувся на благо "Атомстройекспорта", оскільки це дозволить компанії одержати 200 мільйонів євро як компенсацію, тоді як прибуток від будівництва станції не перевищив би 150 мільйонів євро.

За даними газети, "Атомстройекспорт" звернувся до глави Росатома Сергія Кирієнко з вимогою подати позов проти компанії НЕК в арбітражний суд.

У службовій записці Росатома, що опинилася у розпорядженні РІА Новини, мовиться, що, не дивлячись на те, що судовий процес може зайняти декілька років, "це вигідніше, ніж одержати меншу норму прибутку, реалізовуючи проект не дякуючи, а всупереч бажанню болгарських парламентерів".

Крім того, в документі наголошується, що зведення болгарської АЕС буде чревате політичними ризиками, що створюються профільним відомством Болгарії для "Атомстройекспорта", "а також постійної загрози втрати ділової репутації перед європейськими партнерами".

"Компанія також вимагає, щоб Кирієнко проінформував Areva-Siemens, основного субпідрядника проекту, про те, що російська сторона припиняє на їх адресу свої платежі за проектом", - мовиться в публікації. Для французького ядерного гіганта Areva АЕС "Блекоті" є крупним контрактом, оскільки компанія повинна виконати близько 20% робіт по зведенню АЕС і поставити автоматичну систему управління технологічним процесом (АСУ ТП).

Разом з тим газета приводить думку джерела в дипломатичних кругах, який вважає маловірогідним бажання Росатома "зіпсувати відносини з таким клієнтом (як Areva) через подібний проект ради 200 мільйонів євро компенсації".

Маневр ради грошей На думку джерела видання, "Атомстройекспорт" зробив цей маневр або для того, щоб одержати велику частину витікаючого від Росатома фінансування, або щоб чинити тиск на болгарський уряд.

Росатому пропонується перенаправити устаткування, що належить "Атомстройекспорту", "на майданчик будівництва АЕС "Аккую" в Туреччині".

"Внутрішнє листування Росатома ми не коментуємо", - заявив в свою чергу РІА Новини представник російської атомної держкорпорації.

В той же час він підкреслив, що "жодне із згаданих рішень не прийняте".

"Атомстройекспорт" у понеділок офіційно повідомив, що готовий почати зведення АЕС "Блекоті" в 2011 році за умови підписання всієї необхідної контрактної документації.

На даний момент між Національною енергетичною компанією Болгарії і "Атомстройекспортом" підписано одинадцять доповнень до угоди 2006 року про будівництво АЕС "Блекоті", термін дії останнього доповнення закінчується 31 березня 2011 року.
"На сьогодні очікується підписання дванадцятого доповнення на виконання об'ємів робіт в період з 2011 по 2014 роки. При підписанні необхідної контрактної документації "Атомстройекспорт" готовий вже в поточному році перейти до стадії активної споруди АЕС. З дати заливки першого бетону на споруду першого енергоблока АЕС "Блекоті" повинно піти 59 місяців, другий блок буде зданий в експлуатацію ще через 12 місяців", - мовиться в повідомленні компанії.

В той же час в службовій записці Росатома мовиться, що керівництво НЕК Болгарії ухиляється від підписання дванадцятого доповнення до контракту і що подальша тяганина з боку властей цієї країни приведе до зрушення термінів реалізації проекту, його істотному дорожчанню і вплинуть на інвестиційну привабливість проекту для європейських партнерів.