Економетрікс ньюз

ФАС Росії порушила справи проти "Роснефті", Лукойлу і "Газпром нафти"

knoxdiggs.com - 09/02/2011

ФАС Росії порушила справи проти 'Роснефті', Лукойлу і 'Газпром нафти'

Федеральна антимонопольна служба РФ порушила справи проти нафтових компаній "Роснефть", ЛУКОЙЛ і "Газпром нафта" за завищення цін на дизельне паливо і авіагас в кінці минулого - початку цього року, мовиться в повідомленні відомства.

Раніше в середу Ігор Артемьєв заявив, що ФАС вирішила почати третю хвилю антимонопольних справ проти найбільших нафтових компаній країни. В ході перших двох хвиль під санкції ФАС потрапили чотири компанії - крім "Роснефті", Лукойлу і "Газпром нафти", також була оштрафована ТНК-ВР.

Разом з тим, в повідомленні ФАС мовиться, що у служби є питання до ВАТ "ТНК-ВР", ВАТ "Сургутнєфтєгаз" і ВАТ "АНК "Башнєфть", які, за оцінкою ФАС, увійшли до числа колективно домінуючих компаній на ринку нафтопродуктів в 2010 році. "Попереднє розслідування відносно цих компаній продовжується", - заявляє служба.

Спочатку загальна сума штрафів, накладених на нафтові компанії в рамках двох хвиль антимонопольних справ, складала близько 26 мільярдів рублів, причому в рамках другої хвилі справ санкції були жорсткіші. Проте пізніше відомство уклало декілька мирових угод з нафтовими компаніями, понизивши свої претензії до 15 мільярдів рублів.

В кінці грудня 2010 року ФАС Росії за наслідками попереднього аналізу надіслала листи нафтовим компаніям з вимогою роз'яснити причини зростання цін на паливо. Проте зростання цін продовжилося, і з жовтня 2010 року по кінець січня 2011 року склав 53% на зимове дизельне паливо. Ціни на авіагас за цей же час виросли більш ніж на 30%, відзначає служба.

Як заявив РІА Новини офіційний представник "Роснефті" Рустам Кажаров, компанія понизила ціни на свої нафтопродукти. "Роснєфть" відповідно до рекомендації уряду понизила ціни на всю продукцію нафтопереробки", що випускається, - сказав він, не уточнивши подробиці.

ФАС визнає, що існують об'єктивні причини зростання цін на авіагас і дизельне паливо. Але зростання цін на зовнішньому ринку і збільшення акцизів, на думку регулятора, лише частково можуть пояснити дії по підвищенню нафтовими компаніями цін на федеральному оптовому ринку в кінці 2010 і початку 2011 року.
Служба вбачає в діях компаній такі ознаки порушення, як встановлення і підтримка монопольно високих цін, вилучення товару із обігу, результатом якого з'явилося зростання цін, створення дискримінаційних умов відносно постачань палива компаніям, що входять до групи осіб вертикально-інтегрованих нафтових компаній в порівнянні з тими, що не входять до однієї групи осіб. Є у ФАС і претензії до того, яким чином торгують компанії на біржах: недостатній об'єм пропозиції, відсутність анонімності торгів, нерегулярність продажів, здійснення крупних адресних операцій, які не дозволяють одержати ринкових котирувань по нафтопродуктах.

Коментуючи претензії про вилучення товару, представник "Роснєфті" Кажаров повідомив, що "Роснєфть" "задіяла всі потужності по виробництву дизельного палива і збільшила його виробництво на 9,5%". Він відзначив, що компанія зробила це, "взявши до уваги дефіцит, що склався на ринку".