Економетрікс ньюз

Литва не відмовиться від будівництва АЕС, але терміни назвати не готова

knoxdiggs.com - 10/02/2011

Литва не відмовиться від будівництва АЕС, але терміни назвати не готова

Литва поки не готова говорити про конкретні терміни будівництва нової атомної електростанції в республіці, але не відмовляється від цього проекту, заявила у четвер у Вільнюсі президент балтійської республіки Даля Грібаускайте на спільній прес-конференції з главою Латвії Валдісом Затлерсом.

До кінця 2009 року Литва повністю забезпечувала свої потреби в електроенергії за рахунок Ігналінської АЕС, робота якої була зупинена 31 грудня 2009 року відповідно до зобов'язань перед ЄС. Литва спільно з іншими країнами Балтії і Польщею планувала до 2018-2020 року побудувати нову атомну електростанцію у Вісагинасі, проте для здійснення проекту Литві не вистачає засобів, тому був оголошений конкурс на участь в будівництві АЕС. Уряд Литви мав намір оголосити результати конкурсу і назвати стратегічного інвестора в будівництво нової АЕС до кінця 2010 року. Проте минулого тижня конкурс по суті провалився, коли з нього вийшов останній і єдиний кандидат - південнокорейська компанія Korea Electric Power Corp. (KEPCO).

"Вже половину своєї електроенергії Литва купує на ринку за конкурентними цінами, а для того, щоб і в майбутньому у нас була не тільки геополітична, але і економічна альтернатива, країна добиватиметься будівництва такого підприємства (АЕС). Зараз йдуть переговори, наші можливості в плані дат недостатньо ясні, оскільки інвестора у Литви поки немає. Але мету мати конкурентоздатний ринок електроенергії і відносно незалежні постачання з іншого джерела - це геополітична мета країни, це основа не тільки енергетичної, але і політичної незалежності", - сказала Грібаускайте.

За її словами, закрита АЕС була проектом регіонального типу, тому проект електростанції в Литві залишається важливим для всього регіону. "У Литви є інфраструктура і база для такого будівництва. Литва прописала в своїй енергетичній стратегії намір залишатися країною із змішаною енергетичною економікою, тобто, має намір розташовувати і атомну електростанцією", - сказала президент Литви.
Президент Латвії Затлерс, що знаходиться у Вільнюсі з офіційним візитом, відзначив в свою чергу, що Латвія залишається надійним партнером Литви, тому не відмовляється від участі в проекті.

"Ми довіряємо Литві, від вибору Литви, зобов'язань, здібностей залежить реалізація проекту", - сказав президент Латвії. Серед досягнень на шляху до створення конкурентного ринку електроенергії Грібаускайте назвала включення Литви в систему Nord Pool, в якій, за її словами, цього року візьме участь і Латвія.