Економетрікс ньюз


"Війни" стільникових рітейлерів приберуть дрібних продавців

knoxdiggs.com - 21/02/2011

Війни стільникових рітейлерів приберуть дрібних продавців

Найбільше за останні роки цінове протистояння на ринку стільникового рітейла в Росії, що почалося в листопаді 2010 року, шкодить всім учасникам ланцюжка "виробник-продавець" і чревато зникненням невеликих гравців, вважають опитані РІА Новини експерти.

За оцінкою генерального директора аналітичного агентства "Телеком дейлі" Дениса Кускова, середня ціна на телефони в Росії, почавши знижуватися в листопаді, з 4,5 тисяч рублів, впала до середини лютого до 3,7 тисяч рублів.

"По моїх відчуттях, цінову війну почав "Связной", на зниження відповіла РТК, а потім - "Євромережа", - сказав Шматков. За його даними, ринкова частка "Євромережі" (49,9% акцій компанії належить "Вимпелкому") з продажу телефонів на кінець листопада складала 33%, "Связного" - 25,5%, РТК - 15,5%. Саме ці мережі складають "велику трійку" російського стільникового рітейла і істотно впливають на ціни, так що вся решта гравців понизила ціни вимушено.

Проблемну ситуацію представники компаній коментують неохоче, в більшості своїй, відмовляючись відповідати на питання офіційно.

"Цінова війна почалася в листопаді, і вона найтриваліша за останні три роки", - сказав президент "Євромережі" Олександр Маліс.

У "Связного" ні про яку війну не знають. "Політика компанії - пропонувати своїм покупцям ціни, відповідні середнім цінам ринку. Ми серйозно стежимо за ціновою політикою конкурентів і ухвалюємо зважене рішення по зміні цін у кожному конкретному випадку", - заявила керівник відділу по зв'язках з громадськістю компанії "Связной" Олена Ноготкова.

Власник мережі РТК - компанія МТС - указує, що цінова конкуренція зараз, дійсно, дуже жорстка. "Але вона була такою всі останні роки. Протягом останніх двох років на ринку відбувається зниження середньої вартості телефону", - сказав представник прес-служби МТС.

Факт цінового протистояння підтвердили декілька джерел в невеликих стільникових рітейлерах, а також джерело в компанії Samsung - одному з найбільших світових виробників стільникових телефонів.

Падіння Nokia і Samsung

Три різні джерела на ринку стільникового рітейла підтверджують, що невеликі компанії з листопада відчувають на собі вплив демпінгу. Два джерела відзначають, що найвідчутніше це виявляється на телефонах найпопулярніших в Росії виробників - Nokia і Samsung.

Посилаючись на дані аналітичної компанії GFK, джерело РІА Новини в Samsung вказало, що в півсотні найбільш популярних в Росії моделей телефонів знаходяться 18 телефонів Samsung і 21 модель Nokia. "З цього списку демпінг в Росії позначається на 12 наших моделях і 15 - від Nokia. Зниження цін склало 8-26%", - уточнив співбесідник агентства в Samsung.

Фахівець з Samsung стурбований тим, що цінове протистояння на цей раз затягнулося значно більше звичайного, і не береться передбачити, як скоро воно припиниться. Співбесідник указує на те, що зниження ціни хоч і привабливо для покупця, але невигідно для рітейлера.

Порушення правил гри

Як розповів експерт на ринку стільникового рітейла, що побажав залишитися невідомим, в Росії між учасниками ринку є негласна домовленість про ціни і інші "правила гри", і суть виниклої проблеми полягає в тому, що "Связной" ці правила порушив.
"Компанія "Связной" кілька разів намагалася знижувати ціни, але тривало це декілька тижнів, та інші звичайно не відповідали. А на цей раз вийшло інакше", - пояснило джерело РІА Новини, яке припустило, що в "Связного" хотіли одержати якусь частку ринку, але прорахувалися в плануванні.

На думку Кускова, "Связной" дійсно здійснював, свого роду, "вилазки", перевіряючи ринок. "Компанія знижувала на деякий час ціни, а оскільки на це ніхто з конкурентів не реагував, компанія, не бажаючи торгувати собі у збиток, поверталася до початкового рівня цін", - сказав Шматков. Нинішнє ж зниження цін захопило всіх рітейлерів і для невеликих гравців воно може виявитися фатальним.

Крупні рітейлери мають диверсифікований бізнес і вигідніші контракти з постачальниками телефонів – це дає можливість міняти ціни на продукцію в широкому діапазоні, а "цінова війна" не така руйнівна для їх діяльності.