Економетрікс ньюз


Оброблювальні отраслі - основне джерело прибутку підприємств у 2010 р.

knoxdiggs.com - 01/03/2011

Оброблювальні отраслі - основне джерело прибутку підприємств у 2010 р.

У 2010р., за попередніми даними Росстата, сальдированний фінансовий результат (прибуток мінус збиток) організацій (без суб'єктів малого підприємництва, банків, страхових організацій і бюджетних установ) в діючих цінах склав +6132,9 млрд. руб, що на 19.5% перевищує результат 2009 року. При цьому прибуток виріс на 11.1%, а збиток знизився на 27.8%. Характерною особливістю 2010 року стало зростання частки прибуткових організацій з 69.9% до 72.2%, що стало наслідком поступового поліпшення макроекономічної ситуації. Це дещо менше, ніж у докризовому 2007 році (76.6%), але в цілому можна говорити, що відбулося відновлення грошових потоків підприємств.

З першого погляду, могло б показатися дивним, що основна частка прибутку доводиться на оброблювальний сектор промисловості – 27% від сумарного результату, що навіть більш ніж в добувному секторі. Адже вже устоявся стереотип, що основний внесок в економіку країни вносить сировинний сектор, а тому першість оброблювального сектора за розміром прибутку, та ще в період кризового для поста відновлення можна було б розглядати як ознаку виходу економіки країни на новий якісний рівень розвитку. Проте при детальнішому розгляді структури прибутку в оброблювальному секторі експерти відзначають, що одна її третина формується нафтопереробкою, а ще одна третина – металургією.
Ці галузі, також входять в оброблювальний сектор, але, швидше, відносяться до розряду другого переділу, який знаходиться ближчим до сировини, ніж до кінцевого продукту. В той же час, машинобудування, яке можна вважати "вітриною" оброблювального сектора в його класичному розумінні, забезпечило всього 5% від загального об'єму прибутку оброблювального сектору промисловості і трохи більше 1% від прибутку всієї економіки. Таким чином, на думку експертів, помітних структурних змін у російській економіці в 2010 році не відбулося, її сировинна орієнтованість зберігається, і найближчим часом чекати істотних змін без успіхів в області модернізації навряд чи можливо.