Економетрікс ньюз


Литва загрожує Газпрому судом, якщо той не змінить для неї ціну на газ

knoxdiggs.com - 03/03/2011

Литва загрожує Газпрому судом, якщо той не змінить для неї ціну на газ

Литва вважає, що "Газпром" встановив для неї несправедливу ціну на газ, і має намір звернутися в стокгольмський арбітраж, якщо російський холдинг не змінить цінову політику, заявив міністр енергетики балтійської республіки Арвідас Секмокас у четвер журналістам. "Газпром" поки не коментує ці заяви.

За словами Секмокаса, Міненерго Литви направило "Газпрому" повідомлення, в якому заявляє про порушення холдингом договору про приватизацію акцій литовської Lietuvos Dujos, основного постачальника газу в республіці. Порушення виражається у встановленні цін на газ для Литви на 15% вище, ніж для сусідніх країн.

"Газпрому" належить 37,1% акцій Lietuvos Dujos, німецькому концерну E.ON Ruhrgas - 38,9%, Литовському фонду держмайна - 17,7%, іншим юридичним і фізичним особам - 6,3%. Договір про приватизацію литовської компанії був підписаний 23 січня 2004 року. Lietuvos Dujos займається закупівлею, транспортуванням, розподілом і кінцевим продажом газу на території Литви, а також управляє газопроводами загальною протяжністю більше 1,6 тисяч кілометрів.
"Ми пропонуємо "Газпрому" почати переговори про виправлення порушень, тобто з приводу справедливої ціни на газ, що поставляється литовським споживачам. Пропонуємо провести ці переговори в Брюсселі. І також пропонуємо "Газпрому" обнародувати договір про приватизацію Lietuvos Dujos, щоб суспільство могло абсолютно ясно і об'єктивно оцінити всі дії і ситуацію", що склалася, - сказав Секмокас.

За його словами, згідно з угодою про приватизацію литовської компанії, "Газпром" узяв на себе зобов'язання встановлювати справедливу ціну на газ для Литви, тобто ціна не повинна бути схильна до впливу політичних чинників.

Якщо "Газпром" не виправить порушення, Литва анулює договір про приватизацію Lietuvos Dujos, заявив міністр.

"Ми звернулися в Директорат по конкуренції в Брюсселі, щоб було проведене розслідування", - повідомив також Секмокас, пояснивши, що Міненерго Литви угледіло в ситуації, що склалася, порушення закону про конкуренцію.

Ппоки не має коментарів "Газпрому".

Раніше офіційний представник холдингу Сергій Купріянов заявляв, що "Газпром" здійснює свою діяльність на ринку Литви відповідно до ринкових умов ведення бізнесу і відповідно до законодавства. За словами Купріянова, ціна на газ для Литви встановлюється по взаємно узгодженій формулі ціни з прив'язкою до "нафтової корзини" з урахуванням паливного балансу країни.

Він додавав, що "Газпром", разом з тим, готовий до будь-яких розглядів.