Економетрікс ньюз


Прискорення росту економіки безпосередньо залежить від модернізації - Кудрін

knoxdiggs.com - 03/03/2011

Прискорення росту економіки безпосередньо залежить від модернізації - Кудрін

Прискорення зростання російської економіки безпосередньо залежить від модернізації держави і підвищення якості держуправління, вважають віце-прем'єр, міністр фінансів РФ Олексій Кудрін і замміністра фінансів РФ Оксана Сергієнко.

"Фактично на нинішньому етапі наріжним каменем економічної політики повинна стати модернізація держави, без чого прискорити економічне зростання не вдасться", - мовиться в їх статті, опублікованій в журналі "Питання економіки".

Кудрін і Сергієнко відзначають, що "в країні низька якість державних інститутів".

"За оцінками якості держуправління Всесвітнього банку, за такими показниками, як гласність і суспільна підзвітність уряду, ступінь верховенства закону і рівень корупції, Росія входить до числа країн з найнижчим рейтингом. По загальній якості державних інститутів ВЕФ (Всесвітній економічний форум - ред.) поставив Росію на 118-е місце з 139 країн", - наводять вони результати дослідження.

За їх словами, "багато разів доведено наявність тісного зв'язку між якістю інститутів і економічним розвитком: при низькій якості перших можливість успішно розвиватися практично виключена".

"Дослідження показують, що більшість заходів економічної політики (зокрема формування інститутів розвитку) мають "пороговий" характер: вони дають позитивний ефект при достатньо високій якості інститутів (низькі адміністративні бар'єри, кваліфікований і не корумпований державний апарат, наявність незалежних судів, прозорість дій уряду і т. п.) і не приносять результатів (або дають негативний ефект) при низькому", - мовиться в статті.

Отже, обов'язкова умова подальшого розвитку економіки - "радикальне вдосконалення інститутів", - додають Кудрін і Сергієнко.
"Особливо важливо якість інститутів для країн, багатих природними ресурсами... Країни, що мають великі запаси корисних копалини, але низька якість суспільних інститутів, стикаються з серйозною загрозою "ресурсного прокляття", тобто консервації економічної і інституційної відсталості. Навпаки, сильні інститути дозволяють перетворити природні ресурси на джерело розвитку", - відзначають автори.

За словами керівництва Мінфіну, модернізація держави припускає ряд важливих кроків: зниження монополізму на російських ринках; скорочення присутності держави в економіці, зниження інфляції спочатку до 5%, а потім до 3%, зменшення витрат при реалізації інвестиційних проектів, скорочення частки держзакупівель, що проводяться без реального конкурсу, зменшення частки тіньового бізнесу.