Економетрікс ньюз

Just how and where to perform jeffgambler games - ajeffgambler/a

Зростання депозитів в банках РФ за рік поліпшило ліквідність, але понизило маржу

knoxdiggs.com - 10/03/2011

Зростання депозитів в банках РФ за рік поліпшило ліквідність, але понизило маржу

Основною тенденцією розвитку банків Росії минулого року стало істотне зростання - майже на третину - депозитів фізичних осіб; з іншого боку, зростання депозитів привело до скорочення процентної маржі і, відповідно, прибутковості великого числа кредитних операцій, підрахували експерти "РІА-аналітика".

У 2010 році внески населення в банках РФ виросли на рекордні 31%.

Аналітики прогнозують, що у 2011 році відносно швидке зростання депозитів фізичних осіб, швидше за все, продовжиться через високу схильність населення до заощаджень. "Таким чином, засоби населення залишаться основним джерелом фондування найближчим часом", - укладають вони.

На початку лютого замгендиректора Агентства по страхуванню внесків (АСВ) Андрій Мірошников сказав, що, за прогнозами АСВ, за базовим сценарієм зростання внесків у 2011 році в цілому по банківській системі складе 26-28%, за консервативним сценарієм - 24,5-25,5%.

Що стосується минулого року, то депозити збільшувалися протягом всього року, хоча з другої його половини інфляція швидко росла, а ставки по депозитах помітно знижувалися.

"Зростання депозитів, по-перше, зумовило зростання активів навіть при згортанні антикризових заходів підтримки банківського сектора з боку ЦБ РФ, а по-друге, сприяло поліпшенню ситуації з ліквідністю до такого ступеня, що деякі банки стали випробовувати проблеми з її надлишком", - відзначають експерти "РІА-аналітика".

Кредитування розморозилося

Ще одним позитивним підсумком 2010 року стало помітне поліпшення якості кредитного портфеля банків. "Якщо в розпал кризи самі песимістичні прогнози припускали 15-20% простроченої заборгованості в середньому по країні, то за підсумками 2010 року вона склала всього 4,7%. Причому з літа 2010 року ситуація стала достатньо швидко поліпшуватися, в першу чергу, за рахунок скорочення частки простроченої заборгованості по позиках нефінансовим організаціям - за рік вона скоротилася на 0,8 процентного пункту.
"Таким чином, корпоративний кредитний портфель банків, який викликав найбільші побоювання в розпал кризи, в 2010 році показав ознаки одужання", - вважають експерти.

На тлі поліпшення якості кредитного портфеля відбулося зростання об'ємів кредитування юридичних осіб. Портфель кредитів нефінансовим організаціям в 2010 році виріс на 12,1%.

"Найімовірніше, помітне пожвавлення кредитування юридичних осіб пов'язане з поступовим переглядом ризикових стратегій банків відносно реального сектора - з дуже консервативних до м'якших, що обумовлено поліпшенням кредитної якості позичальників. Враховуючи потребу підприємств в позикових засобах, можна говорити про те, що потенціал кредитування реалізований далеко не повністю - банки не поспішають розширювати спектр організацій, що кредитуються. Багато в чому це визначається тим, що дотепер платоспроможність в окремих галузях знаходиться на невисокому рівні", - написали аналітики. Наприклад, рівень простроченої заборгованості у ряді галузей більш ніж в два рази перевищує среднеросійський показник, нагадують вони.

У 2010 році портфель по кредитах фізичним особам виріс на 14,3% (для порівняння, в 2009 році спостерігалося скорочення на 11%). Завдяки такому помітному зростанню минулого року кредитний портфель фізичним особам відновив свій максимум листопада 2008 року. Найбільше зростання було в секторі іпотеки - кредити виросли в 2,5 разу, що багато в чому визначалося привабливішими умовами, які банки стали пропонувати на тлі плавного відновлення платоспроможності населення.

Докладний аналіз тенденцій, що складаються в банківському секторі у 2010 році, можна знайти в бюлетені "Банківська система Росії: тенденції і прогнози. Підсумки 2010 року", підготовленому експертами Центру економічних досліджень "РІА-аналітика" РІА Новини.