Економетрікс ньюз


Частка Молдавії в імпорті вина до Росії в 2010 р. склала 10%

knoxdiggs.com - 10/03/2011

Частка Молдавії в імпорті вина до Росії в 2010 р. склала 10%.

Частка молдавського вина в загальному об'ємі імпорту вина в РФ за підсумками 2010 року склала 9,9% проти прогнозованих 17-20%, повідомив директор Центру досліджень федерального і регіональних ринків алкоголю (ЦІФРРА) Вадим Дробоз.

Прогноз по зростанню частки молдавського вина до 20% за підсумками року експерти галузі давали в кінці травня 2010 року.

Як повідомив Дробоз, в 2008 році молдавське вино займало частку в 10,9% в імпорті і 3,5% на російському ринку. У 2009 році частка склала 12,6% в імпорті і 3,4% на ринку, в 2010 році - 9,9% в імпорті і 2,9% на ринку вина

"Через літньо-осінні зупинки у них відбулося ось таке ось падіння", - сказав він.

Також Дробоз відзначив, що на падіння частки Молдавії вплинуло і загальне зростання імпорту вина в РФ на 25%. При цьому Молдавія займає шосте місце серед країн-імпортерів виноградних вин в РФ.

На думку експерта, зростання об'ємів постачань молдавського вина в 2011 році "точно не буде". "Але теоретично і нижче за ці відсотки вони не повинні опуститися", - вважає він.

Стара історія

Епопея з постачаннями молдавського вина до Росії продовжується з 2006 року, коли Роспотребнадзор ввів заборону на ввезення виноробницької продукції з Молдавії з міркувань безпеки і якості. Але з літа 2007 року продукція більше 40 молдавських виноробницьких підприємств наново пройшла санітарно-епідеміологічну експертизу і постачання були відновлені.

На початку квітня 2010 року після виявлення Роспотребнадзором крупної партії неякісних виноматеріалів з Молдавії об'ємом 47 тисяч літрів головний санітарний лікар РФ Геннадій Оніщенко заявив про можливу наявність "системних проблем" в молдавському виноробстві. За його словами, з попередніми властями Молдавії таких проблем не було.

Про нові проблеми з якістю молдавського вина стало відомо в кінці червня. Роспотребнадзор оголосив про виявлення в ньому пестицидів і дибутилфталата відразу після того, як в.о. президента Молдавії Міхай Гимпу видав указ, що оголошує 28 червня "день радянської окупації". Оніщенко будь-які ув'язки дій свого відомства з політикою властей Молдавії категорично відкидає.

Тим часом, восени 2010 року глава Роспотребнадзора знов висловив претензії з приводу "неконструктивної" поведінки молдавських властей. За його словами, навіть мінімізовані контакти з місцевою владою повністю підтвердили, що вона є "реальною, але усуненою перешкодою для нормалізації постачань". Зокрема він відзначив, що з цим урядом у відомства "навряд чи що-небудь вийде". Головний санітарний лікар виразив надію, що ця проблема знайде вирішення.
Згодом глава Роспотребнадзора заявив, що ситуація з якістю продукції, що поставляється, змінилася і після надання всіх документів і проведення досліджень було ухвалене рішення збільшити число постачальників молдавського вина 53.

Проте, як повідомлялося в середу, Роспотребнадзор знов в ході лабораторних досліджень виявив невідповідність гігієнічним вимогам. Так, за наслідками досліджень 93 партій вина з Абхазії і 712 партій вина з Молдавії виявлено невідповідність гігієнічним вимогам 41 партії цього алкогольного напою. Відхилення від норм були виявлені 22 партіям вина з Абхазії і 19 - з Молдавії. За даними відомства, гігієнічним нормативам не відповідали близько 263 тисяч літрів вина з Абхазії і близько 155 тисяч - з Молдавії. Відносно цих підприємств може бути введена заборона на постачання.

Таким чином, в цілому ситуація з молдавськими винами залишається напруженою всі останні роки. "Молдавське вино з 2006 року є заручником політики, і воно ним і залишатиметься, на жаль, завжди", - рахує Дробоз.

При цьому, за словами експерта, Молдавія, нарешті, це зрозуміла і на 2011 рік прибрала Росію із списку найцікавіших ринків збуту.

"Їм російський ринок однозначно цікавий, але вони зрозуміли, що основний розвиток треба здійснювати на ринках інших країн. Психологічно це було дуже важливо", - відзначив експерт.

Молдавське виноробство

У 2005 році кожна четверта пляшка вина в Росії була молдавського виробництва, Молдавія займала частку в 50% в імпорті вина в РФ. На думку Дробоза, Росія робила безпосередній вплив на розвиток молдавського виноробства.

До 2006 року в сегменті дешевого вина були присутні вина чотирьох країн: російські, молдавські, болгарські і українські.

"Криза 2006 року - заборона на постачання молдавського вина - і різко дорожчає російське тихе вино. Те, що коштувало 70 рублів, стало коштувати 95-100 рублів. В результаті імпортні вина також піднімаються в ціні. Коли молдавське вино повернулося, воно стало коштувати не близько 80 рублів, як в 2005 і початку 2006 року, а 125-140 рублів", - сказав Дробоз.

При цьому різке подорожчання привело до активного зниження об'ємів постачань - в 4-5 разів, і в 2008 році у молдавського вина було вже 10-11% імпорту. Як відзначив експерт, молдавське вино стало дорожчим, а також і якіснішим, і йому довелося вже конкурувати і з відносно недорогими винами далекого зарубіжжя - столовими винами Франції, Італії, Іспанії.

"З іншого боку, на вино впливав і адміністративно-політичний аспект", - відзначив Дробоз.

Абхазьке вино

Абхазія займає дев'яте місце серед країн-імпортерів вина в РФ. У 2008 році країна займала 0,3% імпорту і 0,09% вина на російському ринку. У 2009 році його частка в імпорті складала 2%, частка на ринку вина РФ - 0,5%, в 2010 році - 2,2% в частці імпорту і 0,65% - частка країни на російському ринку вина.

"Я не думаю, що до абхазів є які-небудь політичні претензії", - відзначив Дробоз.

З Абхазії до Росії в 2010 році було ввезено 16 мільйонів літрів вина і 79 тисяч літрів коньяку. За даними Роспотребнадзора, за наслідками лабораторних досліджень алкогольної продукції, виготовленої в Абхазії, не відповідали гігієнічним нормативам сім партій вина за змістом пластифікатора дибутилфталата в об'ємі 729,12 тисяч літрів алкоголю.