Економетрікс ньюз


Зростання ВВП РФ в 2011 р. може перевищити прогноз і скласти 5% - експерти

knoxdiggs.com - 10/03/2011

Зростання ВВП РФ в 2011 р. може перевищити прогноз і скласти 5% - експерти

Експерти вважають, що ріст російської економіки в 2011 році може скласти 5% проти 4,2% офіційного прогнозу, в той же час інші представники експертного співтовариства, опитані РІА Новини, називають цифри від 1,5% до 4,1%. Подібний оптимізм "РІА-аналітика" висловлює і відносно інших макропоказників, зокрема, зростання інвестицій і промвиробництва.

ВВП на "п'ятірочку"

"Прогноз перевищує офіційний виходячи з того, що наш прогноз ціни нафти будується на припущенні про можливість досягнення середньорічної ціни 95 доларів за баррель, що вище закладеного в прогноз МЕР 81 долара за баррель. За експертними оцінками, ріст ціни нафти на 10 доларів приводить до зростання ВВП приблизно на 0,3-0,4 п.п.", - коментують експерти "РІА-аналітики" в щомісячному аналітичному бюлетені "Тенденції російської економіки".

Крім того, на їх думку, внутрішній попит в Росії розвиватиметься за оптимістичнішим сценарієм, ніж це представлено в прогнозі Мінекономрозвитку. Аналітики вважають, що оборот роздрібного ринку ростиме швидше (приблизно на 6% щодо 2010 року). Також прискориться ріст об'єму платних послуг (4%).

"Активізації споживчого попиту сприятиме повернення населення до докризової стратегії витрачання доходів. Населення більше купуватиме, зокрема, за рахунок збільшення об'ємів споживчого кредитування", - заявляють експерти.

При цьому оцінки інших експертів менш оптимістичні, ніж "РІА-аналітики". Так, науковий керівник НІУ-ВШЕ Євгеній Ясин вважає, що російська економіка в 2011 році покаже не більше 4% зростання.

"Я думаю, що швидше дещо нижче - 3 з чимось відсотків. І це непогані показники для тієї ситуації, яка характерна для російської і світової економіки", - сказав він.

Аналогічний прогноз дає і керівник напряму центру макроекономічних досліджень Ощадбанку РФ Надія Іванова. За її словами, ріст ВВП в поточному році може бути трохи нижче за офіційний прогноз і складе 4,1%. "Ми вважаємо, що двигунами зростання так само, як і минулого року, будуть споживання домашніх господарств і інвестиції", - сказала Іванова.

Значно гірше ситуацію оцінює директор департаменту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв. На його думку, в 2011 році ріст економіки в РФ складе 1,5%.

Інвестиції: вгору або вниз?

Експерти "РІА-аналітики" підтверджують свій річний прогноз приросту інвестицій в основний капітал в поточному році на рівні 10%. Мінекономрозвитку обережніше в своїх оцінках: в кінці минулого року міністерство знизило прогноз по інвестиціях в 2011 році до 9% з 10%.

"Оптимізм вселяють інвестиційні плани найбільших компаній, багато хто з яких планує збільшити інвестиції в 1,5-2 рази. При цьому зниження інвестицій за рахунок власних засобів може бути компенсовано збільшенням інвестицій за рахунок позикового капіталу. Велику роль як і раніше гратиме виконання масштабних держпроектів, до яких в 2011 році додасться будівництво інфраструктури для чемпіонату світу по хокею у 2018 році", - пояснюють вони.

Разом з тим Ігор Ніколаєв з ФБК прогнозує стагнацію на ринку інвестиційного капіталу. На його думку, інвестиції не збільшаться в порівнянні з минулим роком зокрема через ріст страхових внесків для більшості підприємств з 1 січня до 34%.

"Крім того, на динаміку впливатиме і зовнішньоекономічна кон'юнктура. Ціни на нафту знизяться за цей рік, причому достатньо істотно. Це питання часу, в якому місяці. Впадуть ціни на нафту, і це безпосередньо вплине на динаміку економічного розвитку, на динаміку інвестицій. Це ще більше знизить інвестиційні можливості, підвищить ризики і невизначеність в економіці", - рахує Ніколаєв.

Євгеній Ясин не чекає, що рівень інвестицій істотно перевищить рівень росту ВВП в 2011 році і говорить, що не розуміє причин, які "примусили" Мінекономрозвитку зробити такий високий прогноз.

За оцінкою Надії Іванової з Ощадбанку, ріст інвестицій в поточному році може скласти 7,3%.

Згідно з даними Росстата, інвестиції в основний капітал в РФ в січні цього року знизилися на 4,7% в річному численні. При цьому в місячному численні (в порівнянні з груднем минулого року) об'єм інвестицій в січні впав на 79,6%. Такий розрив обумовлений календарними і сезонними чинниками: у грудні традиційно наголошується сезонне зростання інвестицій. В цілому за 2010 рік інвестиції виросли на 6% в порівнянні з 2009 роком, перевищивши офіційний прогноз Мінекономрозвитку в 5,9%.

Промвиробництво
Прогноз експертів "РІА-аналітики" по зростанню промвиробництва в Росії в 2011 році також перевищує офіційний: 6,5% проти 4,1%.

"Основним локомотивом зростання промисловості в 2011 будуть нафтогазовий сектор, позитивна динаміка якого стимулюватиметься високими цінами на нафту, металургія і видобуток металевих руд, вектор яких визначається попитом, що росте, на металургійну продукцію як усередині країни, так і за кордоном. Певну позитивну роль можуть зіграти і окремі сектори оброблювального сектора, зокрема транспортне і енергетичне машинобудування, попит на продукцію яких диктується як відновленням економіки, так і активним бюджетним інвестуванням в інфраструктурні проекти", - вважають вони.

"Як показали підсумки січня, ситуація в промисловості залишається сприятливою з погляду попиту на продукцію (як зовнішнього, так і внутрішнього). Індекс підприємницької упевненості, що розраховується Росстатом, в січні відновив зростання у видобутку корисних копалин (після п'яти місяців спаду) і в оброблювальному секторі (після трьох місяців спаду). У енергетиці цей показник знизився, але зниження мало сезонний характер", - заявляють експерти "РІА-аналітики".

Решта експертів оцінює зростання промвиробництва в поточному році на рівні 3,5-4,1%.

Минулого року, за даними Росстата, зростання об'єму промислового виробництва в РФ склало 8,2%, виявившись трохи нижчим за офіційний прогноз в 8,3%.