Економетрікс ньюз


"Газпром" сплатив покупку Ковикти

knoxdiggs.com - 10/03/2011

Газпром сплатив покупку Ковикти

"Газпром" у четвер повністю сплатив покупку майна оператора Ковиктинського газоконденсатного родовища - ВАТ "РУСІА Петролеум", загальна сума операції разом з ПДВ склала 25,8 мільярдів рублів, повідомило РІА Новини джерело, знайоме з ситуацією.

У управлінні інформації "Газпрому" РІА Новини підтвердили факт оплати.

Згідно умовам договору між ВАТ "Газпром" і конкурсним керівником ВАТ "РУСІА Петролеум", майно повинно бути передано протягом 14 днів. Із загальної суми операції 21,01 мільярдів складає платіж за майно "РУСІА Петролеум", 3,5 мільярдів рублів - ПДВ, 1,3 мільярдів рублів - вартість 100% частки ТОВ "Ковиктанєфтєгаз".

Раніше офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов говорив, що операція буде винесена на засідання ради директорів газового холдингу в тому випадку, якщо її сума перевищить 0,3% від вартості активів газового холдингу за даними на 31 грудня 2010 року. Згідно положенню про раду директорів "Газпрому", на його розгляд виносяться тільки операції, що перевищують цей рівень. За російським законодавством, річний баланс компанії повинен бути готовий до 31 березня.

В даний час відома вартість активів "Газпрому" тільки за даними на 30 вересня 2010 року - 7,433 трильйонів рублів, від цієї суми операція по покупці майна оператора Ковикти складає 0,3%. Таким чином, остаточне рішення про те, чи треба раді директорів "Газпрому" розглядати цю операцію, залежить від того, чи буде перевищений цей поріг за підсумками 2010 року.

"Газпром" підписав договір купівлі-продажу майна "РУСІА Петролеум" 9 березня в Іркутську. Як повідомляв РІА Новини в середу конкурсний керівник "РУСІА Петролеум" Олег Сметанін, з цієї миті у "Газпрому" був місяць на перерахування коштів. На аукціоні "Газпром" запропонував 22,3 мільярдів рублів, тоді як другий учасник торгів - "Востокгазінвест" (структура державного "Роснефтегаза") - тільки 15,9 мільярдів рублів при стартовій ціні 15 мільярдів рублів.

Компанія ВАТ "РУСІА Петролеум", що є оператором Ковикти, була створена у 1992 році для освоєння найбільших родовищ вуглеводневої сировини в області Іркутська. За час її роботи на Ковикті була проведена дорозвідка і забезпечений приріст запасів з 346 мільярдів до більш ніж 2 трильйонів кубометрів газу.

Основними акціонерами "РУСІА Петролеум" були структури ТНК-ВР (62,9% акцій), ВАТ "ОГК-3" (24,99% акцій) і адміністрація області Іркутська (10,78% акцій). Суд 19 жовтня визнав "РУСІА Петролеум" банкротом. Заява з вимогою визнати компанію банкротом подала її материнська компанія ТНК-BP, після того, як "РУСІА Петролеум" не змогла достроково погасити позики у розмірі 11,85 мільярдів рублів, раніше видані Rizben Enterprises Ltd (теж "дочка" ТНК-ВР).
Разом з тим "РУСІА Петролеум" не виконувала ліцензійну угоду, по якій на Ковикті повинне видобуватися 9 мільярдів кубометрів газу в рік: фактично видобувалося декілька десятків мільйонів кубометрів. "РУСІА Петролеум" не мала можливості видобувати прописані в ліцензії об'єми газу через відсутність ринку збуту. Росприроднадзор неодноразово рекомендував Роснедрам відкликати у компанії ліцензію.

Ліцензія на розробку родовища не могла бути продана на торгах. Проте, як пояснив РІА Новини представник Мінприроди РФ, "Газпром" як новий власник майна оператора Ковикти одержить ліцензію на це родовище, якщо подасть в Роснедра заявку на її переоформлення.

ТНК-ВР і BP в червні 2007 року підписали з "Газпромом" угоду про продаж газовому холдингу 62,8% акцій компанії "РУСІА Петролеум", а також 50% акцій Східно-сибірської газової компанії (ВСГК) - оператора газифікації області Іркутська. Сторони проте так і не дійшли угоди щодо ціни операції. "Газпром" хотів понизити суму операції по покупці Ковикти. Спочатку вона оцінювалася в 700-900 мільйонів доларів, але за станом на 2009 рік "Газпром", за даними джерел, оцінював пакет в 500-600 мільйонів доларів. Через розбіжності в ціні операції переговори були заморожені, і ТНК-ВР почала вести їх з "Роснєфтєгазом".

На початку червня минулого року експерти висловлювали думку, що ТНК-ВР ініціювала процедуру банкрутства оператора і власника ліцензії на Ковикту для того, щоб спростити продаж цього активу державному "Роснєфтєгазу". Тим часом, коли була запущена процедура банкрутства "РУСІА Петролеум", переговори з "Роснєфтєгазом" були припинені. Віце-прем'єр РФ Ігор Сечин тоді ж говорив, що держкомпанії недоцільно купувати актив, що знаходиться в стані банкрутства.