Економетрікс ньюз


Обмеження польотів Ту-154М не позначиться на компаніях, вважають експерти

knoxdiggs.com - 13/03/2011

Обмеження польотів Ту-154М не позначиться на компаніях, вважають експерти

Можливі обмеження Росавіації на експлуатацію літаків Ту-154М з липня 2011 року не повинні позначитися на економіці авіакомпаній, разом з тим це може означати початок кінця майже сорокалітньої історії цього літака і підштовхне авіапідприємства прискорити заміну парку повітряних суден, вважають опитані експерти.

Глава Росавіації Олександр Нерадько у п'ятницю заявив, що відомство рекомендуватиме авіакомпаніям припинити експлуатацію парку літаків Ту-154М у випадку, якщо на лайнері не будуть проведені конструктивні доопрацювання. Йдеться про доопрацювання систем сигналізації несправного стану акумулятора, установку сигналізації, що показує вимкнений стан насосів підкачки палива, а також про втомні тріщини в диску першого ступеня компресора низького тиску у деяких двигунів Д-30КУ-154, встановлених на Ту-154М.

Нерадько відзначив, що впродовж тривалого часу на даному літаку не впроваджувалося ніяких конструктивних доопрацювань, внаслідок чого за останні два роки значно збільшилися інциденти з літаками цього типа.

Зокрема, він привів приклад катастрофи літаків Ту -154М у Ірані (у липні 2009 року) і Ту-154М авіакомпанії "Авіалінії Дагестану" в аеропорту Домодєдово в грудні 2010 року, а також серйозний інцидент з літаком Ту-154М авіакомпанії "Алроса" у вересні 2010 року.

Інтенсивність польотів на літаках даного типу достатньо помірна, і вони літають не дуже активно, тому можливе обмеження не повинно сильно позначитися на економіці авіакомпаній і в цілому на перевезеннях, вважає глава аналітичної служби агентства "Авіапорт" Олег Пантєлєєв.

Разом з тим, він відзначив, що, звичайно ж, буде потрібно якийсь час для установки всіх рекомендованих доопрацювань і тоді літаки будуть тимчасово виведені з експлуатації.

Експерт додав, що основні параметри, які впливатимуть на експлуатацію літаків Ту-154М - це ціна на авіагас, яка останнім часом дуже швидко росте, і подальша її ескалація, якраз і може привести до зупинки парку цих літаків незалежно від рекомендацій Росавіації.

Крім того, Пантєлєєв додав, що зараз найбільші експлуатанти Ту-154М достатньо активно оновлюють свій парк повітряних суден, і "я не думаю, що ця заборона стане катастрофічною".

У свою чергу, головний редактор "Авіатранспортного огляду" Олексій Синіцкий вважає, що дані рекомендації Росавіації можуть позначитися не кращим чином на авіаперевезеннях, оскільки ці літаки виконують рейси на такі аеродроми, куди "інші не літають з ряду причин".

Він додав, що, звичайно ж, авіакомпанії, що експлуатують Ту-154М, витрачають засоби на підтримку льотної придатності і на паливо, яке літак споживає значно більше, ніж його аналоги, але разом з тим, компанії не платять лізингові платежі і в зв'язку з цим ці повітряні судна на деяких маршрутах показують непогану ефективність.

Офіційний представник найбільшого в РФ експлуатанта Ту-154М - авіакомпанії "ЮТейр" (у парку близько 20 повітряних суден) повідомив, що всі літаки вже допрацьовані з урахуванням рекомендацій Росавіації. Він підкреслив, що парк Ту-154М "ЮТейра" достатньо молодий і в цілому компанія не відчуває проблем з його експлуатацією.

Одержати коментарі авіакомпаній "Кавмінводиавіа" (7 літаків Ту-154М), "Авіаліній Дагестану" (6 літаків), "Уральських авіаліній" (4 літаки) не вдалося.

В цілому Синіцкий вважає, що на протязі майже 40 років з моменту початку експлуатації літак Ту-154 багато років був основною робочою конячкою радянської, а потім і російської цивільної авіації. "Його епоха, безумовно, завершена, і експлуатація закінчиться в осяжному майбутньому, причому основним чинником виступають економічні характеристики, а не технічний ресурс, по якому ще є перспективи", - сказав Синіцкий.

Завершальний період експлуатації типу - непростий етап, оскільки потрібний при безумовній підтримці необхідного рівня безпеки польотів мінімізувати витрати на доопрацювання літака, окупити які в процесі його експлуатації, швидше за все, вже не вдасться, відзначив він. При цьому він додав, що "судячи з нинішніх рекомендацій Росавіації, регулятору простіше стимулювати достроковий висновок з експлуатації Ту-154, ніж забезпечити гідну експлуатацію типу до тих пір, поки авіакомпанії вважають це за можливе".
"Рішення Росавіації виглядає цілком логічним. Поточна ситуація в авіапарку російських авіакомпаній не на користь літаків розроблених і часто створених в радянський період", - вважає начальник відділу аналізу емітентів НОМОС-банку Ігор Голубєв. "Тут позначається їх моральний знос, але, що ще більш важливо, - це паливна неефективність, що в умовах значної частки паливної складової в собівартості авіаперевезень не на користь національного авіабудування", - вважає експерт.

Таким чином, заходи Росавіації приведуть лише до прискорення заміни парку, а також більшої консолідації в галузі. "Підтримку першому на даний момент може надати достатній об'єм ліквідності в банківській системі, що відповідно дозволить компаніям збільшити об'єм фондування від фінансових інститутів", - говорить експерт.

Він нагадав, що раніше "Аерофлот" і "Сибір" відмовилися від Ту-154 через паливну неефективність.