ТНК-ВР уклала контракт на продаж нафтопродуктів по формулі ціни
Економетрікс ньюз

ТНК-ВР уклала контракт на продаж нафтопродуктів по формулі ціни

23 квітня 2010 року

ТНК-ВР уклала контракт на продаж нафтопродуктів по формулі ціни

Російсько-британська ТНК-ВР уклала перший контракт на внутрішньоросійському позабіржовому ринку на продаж нафтопродуктів з використанням механізму формули ціни, йдеться у повідомленні компанії.

Формула ціни заснована на котируваннях нафтового агентства Platts.

Перший контракт передбачає постачання дизельного палива в об'ємі 5 тисяч тонн одній із збутових компаній, працюючій в регіонах Центральної Росії. Система формули ціни дозволила гарантувати покупцю обумовлений об'єм і ринкову ціну на дизельне паливо.
"ТНК-ВР першою серед російських нафтових компаній приступила цього року до використання формули ціни при продажах дизельного палива на внутрішньому ринку. Нам вперше вдалося укласти контракт з постачанням в майбутньому часі і "прив'язати" ціну до цінового індикатору - котируванням агентства Platts. Ми сподіваємося, що з розвитком біржової торгівлі нафтопродуктами у Росії ф'ючерсні контракти набудуть більшого поширення і, таким чином, дозволять зробити більш ліквідною систему укладення контрактів з постачанням в майбутньому", - заявив віце-президент ТНК-ВР з продажу і логістики Джонатан Коллек.

У грудні ФАС і представники нафтових компаній затвердили основні параметри формули ціни нафтопродуктів, по якій вона прив'язувалася до вартості на світовому ринку мінус експортне мито, транспортні витрати, але плюс податки. Заступник голови ФАС Анатолій Голомолзін 26 лютого повідомляв, що ФАС направила пропозиції по формулі ціни в уряд і розраховує, що рішення по ній буде ухвалено протягом півтора місяців.

На думку ФАС, для формування об'єктивних внутрішніх індикаторів оптової ціни НПЗ на нафтопродукти в країні доцільно використовувати формулу ціни на основі міжнародних котирувань. Пропонована формула грунтується на принципі рівноефективності постачань нафтопродуктів на зовнішній і внутрішній ринки. Котирування зовнішнього ринку визначається як поточне світове котирування конкретного базису постачань, очищене від мита, з урахуванням витрат на транспортну логістику постачання до НПЗ (net back). При цьому розглядаються декілька варіантів визначення net back.

ТНК-ВР створена у 2003 році. Її добувні активи розташовані в Західному і Східному Сибірі, а також Волго-уральському регіоні. ТНК-BP належать п'ять нафтопереробних заводів в Росії і в Україні і роздрібна мережа з 1,4 тисяч автозаправних комплексів, що працюють під брендами BP і ТНК. ТНК-ВР також володіє близько 50% російської нафтогазової компанії "Славнефть". На частку ТНК-ВР припадає близько 16% об'єму видобутку нафти в Росії (включаючи частку ТНК-ВР в компанії "Славнефть"). Сукупні доведені запаси компанії по методиці комісії по цінних паперах і біржах США (SEC) без урахування терміну дії ліцензії склали 8,586 мільярдів барелів нафтового еквіваленту за станом на 31 грудня 2009 року.

У 2010 році ТНК-ВР планує збільшити видобуток нафти на 3% - до 71,8-72 мільйонів тонн. Минулого року ТНК-ВР видобула 70 мільйонів тонн нафти, що на 2,2% вище за рівень 2008 року.

По 50% ТНК-ВР належить британській BP і російському консорціуму AAR (25% - "альфа-груп" Михайла Фрідмана, по 12,5% - "Ренове" Віктора Вексельберга і Access Industries Леонарда Блаватника).