РФ і Туреччина обговорять питання постачань нафти в обхід Босфору і Дарданел
Економетрікс ньюз

РФ і Туреччина обговорять питання постачань нафти в обхід Босфору і Дарданел

30 квітня 2010 року

РФ і Туреччина обговорять питання постачань нафти в обхід Босфору і Дарданел

Пропозиції "Транснафти" про транспортування нафти в обхід чорноморських проток Босфор і Дарданели будуть розглянуті під час візиту президента РФ Дмитра Мєдвєдєва до Анкари 11-12 травня, повідомив глава "Транснафти" Микола Токарєв у п'ятницю журналістам.

"4 травня в Анкарі пройде робоча група, 5-6 травня в Анкарі відбудеться міжурядова комісія, де обговорюватиметься це питання, а 11-12 травня під час візиту Мєдвєдєва до Анкари це питання буде просунуте на інший рівень", - сказав Токарєв.
Глава російської трубопровідної монополії відзначив, що в даний час Туреччина, Італія і Росія серйозно розходяться в оцінках об'ємів постачань нафти по Чорноморському басейну до 2015 року. Так, за оцінками Росії, йдеться про 132-136 мільйонів тонн, за оцінкою Туреччини - про 200 мільйонів тонн, а за оцінкою Італії - про 148 мільйонів тонн.

Токарєв відзначив, що, наприклад, ідея Туреччини полягає в тому, щоб 110 мільйонів тонн поставляти по протоці, а все, що вище за цей об'єм, - по трубопроводу Самсун-Джейхан. "Проект буде економічно прийнятним, якщо нафта по протоках Босфор і Дарданелли буде переведена в трубу (маються на увазі трубопроводи Самсун-Джейхан і Бургас-Александруполіс), і будуть введені обмеження або повна відмова від транспортування по протоках", - сказав Токарєв. У самій же протоці пропонується залишити лише транспортування нафтопродуктів в об'ємі близько 60 мільйонів тонн.

Нафтопроводи Самсун-Джейхан і Бургас-Алексанруполіс призначені для транспортування нафти по суші в обхід переобтяжених чорноморських проток Босфор і Дарданелли.

Нафтопровід Самсун-Джейхан потужністю 60-70 мільйонів тонн нафти в рік, який передбачається запустити в 2011 році, з'єднає чорноморський і середземноморський порти Туреччини. Проект реалізують турецька Calik Energy і італійська Eni. В кінці минулого року було ухвалене рішення про те, що російські компанії "Роснафта", "Транснафта" і "Совкомфлот" також візьмуть участь у проекті.

Трансбалканський нафтопровід Бургас-Александруполіс потужністю 35 мільйонів тонн з можливим розширенням до 50 мільйонів тонн пройде з порту Бургас на Чорному морі в порт Александруполіс на Егейському морі. Проект реалізують Росія, Болгарія і Греція. Міненерго РФ минулого року виражало побоювання, що розбіжності Болгарії з іншими учасниками проекту можуть поставити його під загрозу. Проте у грудні за підсумками засідання російсько-болгарської міжурядової комісії Міненерго заявило, що Болгарія зацікавлена в реалізації енергопроектів з РФ, зокрема Бургаса-Александруполіса.

Токарєв раніше заявляв, що "Транснафта" обговорює з партнерами з Туреччини, Італії і Греції можливість об'єднання проектів Самсун-Джейхан і Бургас-Александруполіс і створення єдиного міжнародного консорціуму по управлінню обома трубопроводами.