Зурабов попередив Київ про наслідки відмови від договору по ЧФ
Економетрікс ньюз

Зурабов попередив Київ про наслідки відмови від договору по ЧФ

30 квітня 2010 року

Зурабов попередив Київ про наслідки відмови від договору по ЧФ

Можливий вихід України з угоди по Чорномоському флоту може привести до того, що перераховані Росією за оренду бази кошти стануть українським держборгом, заявив журналістам посол РФ в Києві Михайло Зурабов.

Росія і Україна 21 квітня досягли домовленості про продовження базування ЧФ в Криму на 25 років з можливою пролонгацією, а Україна одержала знижку на російський газ.
"Денонсація договору автоматично супроводжуватиметься тим, що кошти, які зараз Росія перерахує як оплату за майбутню оренду (базування Чорноморського флоту), перетворяться на частину українського державного боргу", - сказав Зурабов, що брав участь в російсько-українських переговорах у п'ятницю в Сочі.

Він підкреслив, що "політична або дипломатична перемога Януковича полягає в тому, що він не підвищив ставку орендної платні із завтрашнього дня, а ставка орендної платні підвищується з 2017 року". "Але домовленості такі, що вони (українці) мають право одержати кошти для фінансування економіки вже зараз", - сказав Зурабов, додавши, що це дозволить керівництву України збалансувати бюджет абсолютно по-іншому і планувати розвиток країни на найближчі роки.

Кажучи про Харківські домовленості, Зурабов сказав, що, на його думку, йдеться не про "обмін оренди флоту на газ".

"Немає ніякого обміну, здійснене нормальне продовження термінів оренди і нормальна комерційна ціна за цю оренду", - підкреслив посол.

Зурабов повідомив, що ставка орендної платні "з розрахунку на рік зараз складає, за цією угодою, приблизно близько 2 мільярдів доларів.

Посол пояснив, що українська сторона, погодивши суму оренди за базування Чорноморського флоту, "ухвалила рішення, що їй вигідніше одержувати в оплату біржовий товар".

"Так от повноцінний біржовий товар, якщо розраховувати при цінах 334 долари за 1 тисячі кубометрів (газу), то при нинішніх цінах 10 мільярдів кубометрів газу щорічно вони одержують безкоштовно", - додав Зурабов.

На думку посла, в результаті даної угоди Україна стає серйозним енергетичним гравцем, що дозволить країні почати зокрема розвивати свою хімічну промисловість.

"Це було для них вигідним рішенням", - сказав Зурабов.

Дипломат заявив, що "слабо уявляє, що може відбутися такого, що могло б привести до розриву Україною одного з найважливіших, ключових міжнародних договорів".

"Будь-який розрив міжнародного договору, денонсація - вона, звичайно, можлива, але треба мати зважаючи на, що в цьому випадку країна перетворюється в країну-ізгой. І це дуже, як мені здається, непростий і небажаний варіант для будь-якої держави", - сказав Зурабов, додавши, що відновити репутацію на міжнародній арені у такому разі "буде надзвичайно складно".