Москва запропонувала Києву скріпляти дружбу газотранспортним коктейлем
Економетрікс ньюз

Москва запропонувала Києву скріпляти дружбу газотранспортним коктейлем

30 квітня 2010 року

Москва запропонувала Києву скріпляти дружбу газотранспортним коктейлем

Російсько-українські відносини стрімко поліпшуються - услід за компромісом по Чорноморському флоту РФ і цінах на газ Москва запропонувала Києву об'єднати атомні активи, а потім за тим же принципом - і газову сферу в особі "Газпрому" і "Нафтогазу". Опитані аналітики розходяться в оцінці перспектив і способу об'єднання - від поглинання "Нафтогазу" до створення спільного підприємства. Москва запевняє, що йдеться не про "об'єднання молодшого із старшим", а про взаємовигідну співпрацю.

Можливе газове зближення може допомогти вирішити ще одну давню проблему - модернізацію газотранспортної системи України. Сторони домовилися обговорити її за участю Європи як споживача газу, експерти також бачать способи контролю над ГТС по-різному.

Газпром і Нафтогаз - брати навік?

Засідання комітету з питань економічного співробітництва російсько-української міждержкомісії у п'ятницю виявилося багатим на гучні заяви. Не встиг відгриміти галас з приводу знижки на газ для України, як прем'єр-міністр РФ Володимир Путін запропонував створити об'єднаний газовий холдинг за участю "Газпрому" і "Нафтогазу України".
За словами глави "Газпрому" Олексія Міллера, консультації і переговори на цю тему плануються після травневих свят. У холдингу є досвід обміну активами з німецькими і італійськими партнерами, і він вестиме роботу по всьому ланцюжку - від геологорозвідки до кінцевого споживача, відзначив Міллер. Російська сторона відзначає, що фактично йдеться про об'єднання двох компаній.

В той же час українські ЗМІ з посиланням на прес-секретаря прем'єра України повідомляють, що питання про злиття на переговорах глав урядів двох країн не обговорювалося. Втім, негайної відповіді Москва від Києва і не чекає.

Коментарі з обох боків прямо протилежні. Прес-секретар російського прем'єра Дмитро Пєсков вважає, що ця ідея добре продумана і відображає, наскільки Росія глибоко готова інтегруватися з Києвом. У свою чергу, лідер української опозиції, екс-прем'єр Юлія Тимошенко оголосила, що таке об'єднання неминуче приведе до втрати Україною суверенітету.

У думках розійшлися і опитані РІА Новини експерти. На думку одних, це справді сенсаційна перемога - Росія одержує газову трубу і власні ворота до Європи. Втім, говорити про об'єднання не зовсім правильно - компанії неспівставимі по більшості параметрів, вважає гендиректор Фонду національної енергобезпеки Костянтин Симонов. По суті, може відбутися тільки поглинання "Газпромом" "Нафтогазу", вважає він.

Аналітик ДІК "Велес Капітал" Дмитро Лютягін вважає найбільш реалістичним створення СП, що працює на Україні. А гендиректор Інституту національної енергетики Сергій Правосудов вважає, що, можливе об'єднання принесе РФ і "Газпрому" одні проблеми. Як довід він приводить незадовільне фінансове положення "Нафтогазу" і низькі ціни на газ в Україні. Фактично "Газпрому" доведеться покривати збитки української компанії, що навряд чи доведеться йому до вподоби, вважає Правосудов.

Українські експерти також дають протилежні оцінки - одні вважають, що навряд чи може йтися про реальне злиття двох холдингів, а створення СП пішло б на користь обом країнам. Інші, навпаки, вважають об'єднання цілком за можливе, відзначаючи, що це буде бізнес-поглинанням України.

У той же час Пєсков завірив, що запропоноване об'єднання "Газпрому" і "Нафтогазу України" має на увазі не поглинання, а створення нової компанії. "Навряд чи доречно говорити про варіанти поглинання, об'єднання молодшого із старшим. Йдеться саме про створення нової юридичної особи, тобто об'єднанні двох компаній", - підсумував він у п'ятницю увечері в ефірі радіостанції "Комерсант ФМ". При цьому Пєсков не став прогнозувати, чи "буде це обмін активами, обмін акціями". "Варіанти народжуватимуться в переговорах - після того, як наші українські партнери гарненько ознайомляться з цією пропозицією", - відзначив прес-секретар прем'єра РФ.

Всім світом - в українську трубу

Ще один "камінь спотикання" в енергоспівпраці Москви і Києва - газотранспортна система України, по якій російський газ йде до Європи. Неузгодженість за цінами на газ неодноразово приводила до припинення постачань, від чого страждали європейські споживачі.

Крім того, побудовану ще за радянських часів ГТС необхідно модернізувати. На початку 2000-х років з'явилася ідея створення з цією метою консорціуму РФ і України, але колишня влада в Києві її "поховала". Навесні минулого року Україна і ЄС домовилися про модернізацію ГТС, розраховуючи на мільярди євро інвестицій і створення "прозорого" ринку газу, але ніяких кредитів на модернізацію від ЄС Київ так і не одержав.

Дійшовши влади на початку цього року, нинішній президент України Віктор Янукович заявив, що виступає за відродження ідеї консорціуму. Російська сторона відповіла, що розцінює її позитивно. А у п'ятницю прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що сторони домовилися вивчити можливість модернізації ГТС разом з європейськими партнерами, щоб планувати постачання разом на роки вперед.

У Мінпаленерго України повідомляють, що в травні країна почне модернізацію ГТС за рахунок власних засобів.

На думку Симонова, можливо, в перспективі Росія просто буде рулювати українською ГТС, правда, спочатку доведеться витратити на її модернізацію близько 3 мільярдів доларів. Правосудов рахує варіант модернізації ГТС в консорціумі за участю Європи більш оптимальним - він допоможе розділити ризики і витрати. Росії ж поодинці контролювати трубу зараз невигідно - значні капвкладення пов'язані з ризиком в поточній економічній ситуації в Україні в цілому, і в "Нафтогазі" зокрема.

У п'ятницю українські ЗМІ повідомили, що Євросоюз обіцяє Києву відкрити кредитну лінію 2,5 мільярдів євро для модернізації газотранспортної системи у разі реформування газового сектору.

В рамках енергетичної співпраці лежить і підписана у п'ятницю угода про безмитне ввезення цього року 260 тисяч тонн українських труб.

Атомний зразок

Газове злиття Росія запропонувала Україні за зразком співпраці, запропонованої Києву трохи раніше в атомній сфері. У п'ятницю глава "Росатому" Сергій Кирієнко повідомив, що сторони можуть створити спільне підприємство в атомній сфері на базі російського "Атоменергомашу" і українського "Турбоатому", можливо, на паритетній основі.

Київ може одержати знижку в мільярд доларів при укладенні 25-річного контракту з російською стороною на постачання ядерного палива для своїх АЕС, а також до 500 мільйонів доларів інвестицій в розвиток Новоконстантинівського родовища уранових руд.

Прем'єри двох країн доручили зацікавленим міністерствам і відомствам почати опрацьовування ініціатив по атомній співпраці.

Чи не хочете кредит?

З кредитуванням у України до останнього часу були складнощі - у листопаді 2008 року МВФ надав їй кредит на 16,4 мільярдів доларів, які повинні були виплатити за два з половиною роки чотирма траншами. Але останній транш Київ так і не одержав у зв'язку з відсутністю політичної стабільності.

В кінці квітня віце-прем'єр РФ, глава Мінфіну Олексій Кудрін заявив, що Росія підтримає програму за поданням кредиту МВФ Україні. Але в ході засідання у п'ятницю вдалося домовитися і про пряму підтримку - за словами Путіна, другий за величиною державний банк Росії ВТБ може найближчим часом надати Україні кредит в розмірі до 500 мільйонів доларів. Ці гроші підуть на покриття дефіциту її бюджету. Параметри кредиту уточнюватимуться, якщо українська сторона виявить до нього цікавість.

Підсумувавши зміни останніх тижнів, Путін відзначив, що у відносинах Москви і Києва відбувся прорив. Сторони можуть запустити крупні спільні проекти у промисловості, енергетиці, авіації, сільському господарстві, телекомунікаціях і на транспорті - тобто там, де володіють реальними конкурентними перевагами.