Бобі Лі — батько китайського біткоїна

Бобі Лі 38 років, він народився у Кот-д`Івуару, куди його батьки переїхали з Китаю керувати фабрикою з виробництвау сандалів. Чи відучився в елітній школі-інтернаті в США, закінчив Стенфордській університет і вісім років працював програмістом в Yahoo. У 2006 році він приїхав до Китаю, де влаштувався розробником в EMC. Чи через п’ять років став технічним директором китайського Wal-Mart і працював над локальним торговим сайтом рітейлера.

Вперше про криптовалюту гендиректор BTC China почув весною 2011 року, коли гостював у своїх родичів в Каліфорнії. Його брат Чарльз «генерував» біткоїни на своїх домашніх комп’ютерах. Чом би не зайнятися тим же самим у себе в Китаї, Чи подумав і купив у брата декілька графічних карт. Він почав «генерувати» біткоїни в липні, коли вийшов на роботу в Wal-Mart.

Перше знайомство з криптовалютою підприємця не вразило.

«Те літо видалося дуже спекотним, комп’ютери сильно гріли кімнати, — згадує він. — Дружина весь час скаржилася на шум і спеку, тому я зупинив їх». 25 біткоїнів, які Лі у результаті «намив» за чотири місяці, видалися марною тратою часу: вони коштували всього $300, притому що він витратив $1000 на устаткування.

У 2012 році в Wal-Mart вирішили відмовитися від розробки власного торгового майданчика і Лі залишився без роботи. Тоді він вирішив повернутися до біткоїнів і поширювати їх в Китаї. BTC China до того моменту існувала вже два роки, це був перший китайський сайт з обміну криптовалюти. «Тоді фірма складалася з двох засновників, які займалися нею у вільний від основної роботи час», — згадує Лі. Комісія обміну становила 0,3%, але в день проводилося лише декілька сотень операцій. Лі розшукав засновників і переконав їх у запаморочливих перспективах майданчика. У квітні 2012 року він став генеральним директором BTC China.

У червні Лі і компаньйони перезапустили сайт і почали шукати венчурний капітал. У вересні вони залучили кошти Lightspeed і відмінили комісію. В цей час операції з біткоїнамм по всьому світу росли як на дріжджах. ФБР зробило біткоїнам чудовий піар, закривши сайт з продажу наркотиків Silk Road (він приймав оплату тільки в криптовалюті). Китайський пошукач Baidu почав приймати платежі в біткоїнах. Додали реклами і присвячені валюті слухання в американському сенаті.

Але в грудні Народний банк Китаю оголосив, що біткоїни — це не валюта і на ринку вони використовуватися не повинні. Банк закликав Baidu та інші китайські компанії не приймати платежі у криптовалюті. Як результат —- ціна на біткоїни на біржі BTC China впала до $345.

Лі не став панікувати, адже рекомендації китайського ЦБ не стосувалися звичайних громадян. До того ж BTC China ввела обов’язкову ідентифікацію свої клієнтів, тому у влади не повинні були виникнути підозри в тому, що компанія сприяє відмиванню коштів. Плюс біржа повернула комісію на операції, щоб тимчасово охолодити ринок.

Але незабаром надії китайського біткойн-бізнесу обвалилися по-справжньому.

Влада заборонила операторам платежів співробітничати з біткойн-біржами. BTC China та інші компанії більше не могли переказувати кошти клієнтів з юанів в біткоїни і назад — те, заради чого існують біржі. «Схоже, на біржі тиснутимуть доти, поки вони не перестануть працювати», — говорить шанхайський підприємець Джек Ван, що працює з криптовалютой.

До того ж бізнес не забув, як влада розправилася з іншою цифровою валютою. Одинадцять років тому китайський інтернет-сервіс Tencent створив віртуальну валюту Q Coin, яка використовувалася в онлайн-іграх. Вона стала настільки популярною, що навіть почали виникати біржі з обміну Q Coin на юані і золото. Китайська влада оголосила цю практику нелегальною у 2007 році, і котирування валюти впали до нуля.

У Китаї поки що можна розплачуватися криптовалютою, але можливостей конвертувати її в реальні гроші все менше. Тим самим біткоїни стають віртуальними фантиками, якими їх вважають багато скептиків. «Якщо буде необхідно, ми запустимо інші сервіси для роботи з біткоїнами, — обіцяє Лі (в кінці грудня компанія запускає безпечний онлайн-гаманець біткоїнів Picasso). — Це ще не кінець. Це може бути кінець одного з розділів нашої історії, але це не кінець всієї компанії».

admin