Вернісаж вакансій: що чекає ринок праці в 2015-му році?

Тепер заробіток працівника буде більше залежати від обсягу виконаної роботи.

Минулий рік пройшов для більшості компаній під знаком скорочення вакансій та оптимізації витрат,а за даними газети Поступ, кількість пропозицій роботи на українському ринку праці скоротилася на 30%.

«У 2014-му році не було професійних сфер, де б спостерігалася позитивна динаміка в порівнянні з минулим роком», — відзначають дослідники.

Попит на фахівців зростав тільки в сегменті IT. На таких фахівців у великому місті припадала кожна п’ята вакансія. «Якщо говорити про ринок праці в цілому, то глобально не постраждала тільки одна професійна сфера — інформаційні технології, та й то, тільки та її частина, яка займається аутсорсинг-розробками. В інших же сферах ситуація аналогічна — ринок реагує на кризу», — коментує ситуацію експерт HeadHunter Ольга Кухарук.

Найбільше, за словами рекрутерів, від кризи постраждали готельно-ресторанна сфера, страхування, видобуток сировини, наука та освіта, а також автомобільний бізнес. Незмінною залишалася картина в регіонах. За кількістю вакансій в минулому році лідирував Київ та інші міста-мільйонники. Виняток становив Донецьк, входив раніше в ТОП-5 міст з найбільш активними роботодавцями. Але за рік, з-за військових дій, кількість вакансій в цьому місті скоротилося у п’ять разів. Крім того, станом на кінець осені-2014, в Донецькій області не працювало до 70% шахт.

Безробіття в Україні зростає — відеосюжет 24 каналу

Трендом в минулому році стало укрупнення вакансій. «Компанії заморозили нові вакансії, збільшивши обов’язки для своїх співробітників. Великого обурення в колективах це не викликало — для всіх було важливим зберегти своє робоче місце», — зазначає рекрутер Костянтин Новак.

Крім цього, ряд компаній провели скорочення заробітних плат своїм працівникам. Ще одна тенденція оптимізації витрат — скорочення зарплат для нових співробітників у порівнянні з попередніми. «У 2014-му році при прийомі нових співробітників на роботу тільки половина компаній пропонувала кандидатам таку ж зарплату, як і у їхніх попередників», — наводять результати свого опитування HeadHunter. В інших випадках, компанії пропонували ставку нижче, або на аналогічні посади розширювали спектр обов’язків.

Стримати оптимізм

Експерти відзначають, більшість роботодавців вважає минулий рік найважчим за останні п’ять років. При цьому не припиняють військові дії, девальвація гривні, погіршення торговельних відносин з Росією, зволікання з реформами і невиразний держбюджет-2015 — не дають бізнесу будь-яких приводів для позитивних очікувань і на цей рік.

Роботодавці і рекрутери вважають, що властиві минулому році тенденції збережуться. «Як і раніше буде попит на фахівців IT-сфери, представників сфери продажів і маркетингу. А ось представникам сфери розваг та громадського харчування, а також усім тим, хто так чи інакше пов’язаний з торгівлею імпорту — буде складно, також будуть стриманими роботодавці, що представляють виробництво, за винятком хіба що «харчовиків»», — вважає Новак.

В особливо складній ситуації опиняться молоді фахівці. Ще в минулому році їм знайти роботу було дуже складно. «У цьому році я оканчиваю університет, економічний факультет. З осені шукаю підробіток за фахом. Я вже звернулася в десяток великих компаній і приблизно в два десятки дрібних, але скрізь мені відповіли відмовою. При цьому я не претендувала на повну ставку, готова працювати на півставки і навіть пару місяців з випробувальним терміном — безкоштовно. Все це я зазначала в резюме», — розповідає Олена Трегубова, студентка Харківського національного університету ім. Ст. Каразіна.

«З середини грудня по кінець лютого на нас відправили на примусові канікули. Про такі планах вузу ми знали ще восени, і вже тоді я почала вибирати собі підробіток на це час, але ні в одному з 15 архітектурних бюро, в яке я звернулася, мені так і не відповіли, торік знайти невеликі проекти, де я могла б реалізувати свої навички мені було легше», — нарікає Віра Кулик, студентка Київського національного університету будівництва і архітектури.

Молодим спеціалістам та студентам, швидше за все, доведеться шукати підробіток в непрофільних для них сферах і задовольнятися частковою зайнятістю: працювати кур’єрами, аніматорами, актуальні няні та різноробочі.

Не варто, на думку експертів, в цьому році розраховувати на істотний перегляд зарплат. Швидше за все, вони залишаться на рівні минулого року, у компаніях також збережеться тенденція до скорочення персоналу. Перегляд оплати праці буде тільки там, де виплачується мінімальна зарплата — за законом, компанії повинні індексувати зарплату відповідно до рівня інфляції. За підсумками цього року вона досягла майже 20%. «Тим не менше, роботодавці все одно будуть шукати мотивацію для співробітників. Наприклад, більш широке поширення в цьому році отримає аут-стаффінг — робота поза офісом. А в якості матеріальної компенсації — з’явиться більш гнучка система бонусів та премій, грубо кажучи, заробіток співробітника буде більше залежати від обсягу виконаної роботи», — резюмує Новак.

Ймовірно, цей рік буде дуже непростим для українців, але в столиці більш ємний ринок праці, набагато відчутніше проблеми з пошуком роботи виявляться у регіонах. За прогнозами економістів безробіття залишиться стабільно високою: чи державі вдасться стимулювати створення нових робочих місця при явному заморожування інвестиційних проектів, банківській кризі, девальвації гривні і високу ймовірність дефолту в Україні.

Автор: Світлана Єрьоміна, Главред.

admin