Громадянам запропонували поклопотатися про пенсії самостійно Економетрікс ньюз

Громадянам запропонували поклопотатися про пенсії самостійно

knoxdiggs.com - 04.03.10

Пенсії

У нових умовах пенсія може закінчитися раніше, ніж життєвий шлях пенсіонера.

Росіян наполегливо продовжують привчати до думки, що про свої майбутні пенсії їм доведеться піклуватися самим.

Як стало відомо РБК daily, Федеральна служба по фінансових ринках (ФСФР) вивчає можливість введення декількох пенсійних схем для громадян, що вирішили укласти з недержавними пенсійними фондами (НПФ) договори добровільного пенсійного страхування. Аналогічні схеми для громадян повинні розробити і в Міністерстві охорони здоров'я і соціального розвитку РФ, який вже зараз пропонує відмінити довічні виплати з накопичувальної частини пенсії.

У діючий закон про НПФ можуть бути внесені поправки, які дозволять пенсійним фондам укладати договори добровільного пенсійного страхування з громадянами на основі декількох варіантів пенсійних схем. Згідно проекту, який зараз обговорюється чиновниками, всього передбачається чотири схеми залежно від розрахунку пенсійного капіталу, терміну і розміру виплат пенсії.
По одному з варіантів (схема зі встановленим розміром внесків) передбачається, що НПФ укладає договір з клієнтом на певний термін виплати пенсії. Розміри її щомісячних виплат залежатимуть від вартості чистих активів, одержаних в результаті вкладень внесків клієнта в інструменти фондового ринку.

Проте, майбутній пенсіонер, що вибрав цю схему, сильно ризикує. У разі несприятливої ситуації на ринку його активи можуть знецінитися, а разом з ними знизиться і надбавка до пенсії. Це визнають і самі автори проекту.

Ці недоліки враховані в інших схемах. Наприклад, НПФ може гарантувати клієнту фіксований розмір виплат, виходячи з вартості портфеля фонду і терміну виплат, що залишився. Інвестиційні ризики в цьому випадку частково страхуються за рахунок страхових резервів самого НПФ.

Ще комфортнєє для клієнта буде варіант, де платником пенсійних внесків виступає працедавець, який бере на себе всі ризики виконання зобов'язань, частково страхуючи пенсійний капітал майбутніх пенсіонерів. Так, якщо йдеться про довічні виплати, працедавець повинен фінансувати не менше 30% розрахункового розміру капіталу учасника пенсійної програми. В тому випадку, якщо підприємство, де працював пенсіонер, не виконає свої зобов'язання, то НПФ матиме право понизити йому пенсію.

Згідно концепції, НПФ зможуть виплачувати пенсії не довічно, як це зараз передбачено законодавством, а виходячи з пенсійного капіталу клієнта. На думку чиновників, це дозволить уникнути банкрутств НПФ, розплачуватися за які кінець кінцем доведеться державі.

У додатковому пенсійному забезпеченні і зараз є схеми, що не передбачають довічних виплат, але при цьому за законом НПФ зобов'язані забезпечити збереження заощаджень. По запропонованих же схемах клієнт НПФ не одержує гарантій за розміром виплат, якщо вони взагалі будуть, розповів одного з керівників НПФ, що побажав залишитися неназваним.