Європа готується до третьої хвилі кризи Економетрікс ньюз

Європа готується до третьої хвилі кризи

knoxdiggs.com - 10.02.10

Криза

Євросоюз скликає екстрений економічний саміт, щоб відобразити третю хвилю кризи.

Євросоюз скликає екстрений економічний саміт в Брюсселі 11 лютого, щоб сформулювати скоординовану відповідь співтовариства на третю хвилю економічної кризи, що стала найважчим за всю 11-річну історію зони євро, передає ПРАЙМ-ТАСС.

Єврозона сьогодні перетворилася на одну з найбільш слабких ланок світової економіки, після того, як криза підсилила відставання економік держав ЄС як від своїх традиційних західних партнерів-конкурентів - США і Японії, так і держав групи БРІК, що перетворюються на нових світових економічних лідерів, - Бразилії, Росії, Індії та Китаю.
Причина такого становища - нездатність країн-членів ЄС провести протягом останніх 20 років такі необхідні структурні реформи в економіці і соціальному секторі, а також відсутність у зони євро єдиного центру ухвалення і реалізації макроекономічних рішень - так званого економічного уряду. Головний виконавський орган ЄС - Єврокомісія не має достатньо повноважень для виконання цих функцій, нагадує "ПРАЙМ-ТАСС".

Третя хвиля економічної кризи захлеснула Європу з настанням 2010 року. По суті, це перегрів економік антикризовими заходами, що приймалися наприкінці 2008 - початку 2009 року. У неї дві головних складових - бюджетний дефіцит і безробіття.

У 2009 році "двадцятка" не змогла домовитися про реальні заходи структурного реформування світової економіки, і єдиним шляхом боротьби з кризою стало "завалення" її грошима. Держави націоналізували ключові фінансові структури, що опинилися на межі банкрутства, видавали екстрені пакети фінансової допомоги і широкі державні гарантії.

Витративши 12-13 трильйонів доларів, країни "двадцятки" змогли утримати на плаву світову економіку, проте борги нікуди не зникли - просто їх центр тяжіння перемістився з приватного сектора в державний, і став причиною значних бюджетних дефіцитів.

Перший удар нової хвилі кризи в Європі торкнувся периферії зони євро - Греції, Іспанії, Португалії, Ірландії і частково Італії. У 2009 році дефіцит держбюджету Греції досяг 12,7%. У 2010 році дефіцит держбюджету Ірландії загрожує скласти 11,7%, Португалії - 8,3%, Іспанії - близько 10%. При цьому базовий документ зони євро допускає максимальний рівень дефіциту бюджету держави ЄС на рівні 3%.

Ситуація посилюється діями міжнародних валютних спекулянтів: відчувши слабкість європейської валюти, світовий фондовий ринок почав масовану гру на пониження проти євро. Розміри контрактів, що передбачають подальше падіння обмінного курсу євро по відношенню до долара та інших валют, досягли 8 млрд доларів.

Ця спекулятивна сума здатна підірвати основи єврозони і викликати потужне знецінення, як самої єдиної європейської валюти, так і державних облігацій країн-членів зони євро.

Лідери Євросоюзу почали усвідомлювати серйозність ситуації. У Брюсселі у вівторок з'явилася інформація, згідно з якою, Німеччина і Франція в екстреному порядку ведуть консультації про надання Греції кредитів на суму до 20 млрд євро.

Участь в саміті глави Європейського центробанку Жана-Клода Тріше, який зазвичай не присутній на зустрічах глав держав і урядів країн ЄС, вже дала деяким експертам можливість говорити про допомогу Греції з боку ЄС як про вирішене питання, повідомляє DW-World. Для того, щоб прибути до Брюсселя до початку саміту, Тріше довелося передчасно покинути конференцію глав Центробанків у Сіднеї.

За ініціативою головуючої в ЄС Іспанії, на саміт 11 лютого виноситься питання об введення нових і жорстких обмежень на діяльність інвестиційних і хэдж-фондів. Проте, поки що низка країн, включаючи Великобританію і Нідерланди, виступають проти глибокої реформи умов діяльності інвестиційних фондів.