Центральний банк (ЦБ) Угорщини підвищив ключову процентну ставку на рекордні 185 базисних пунктів до 7,75 відсотка – на такий раптовий крок європейська країна пішла для боротьби з безпрецедентним зростанням цін, повідомляє Bloomberg. Зміна рівня ставки стала найбільшою з 2008 року, коли Угорщина серйозно постраждала від фінансової кризи, через яку країна два роки перебувала в рецесії.
У Bloomberg зазначають, що таке підвищення ключової ставки стало несподіваним, оскільки агентство раніше прогнозувало зміну лише на 50 базисних пунктів. В результаті захід перевершив очікування аналітиків більш ніж утричі.
The Central Bank of a European country took a sudden step to combat rising prices
Ще однією причиною підвищення ключової ставки, окрім стабілізації цін, стало послаблення форинту. 27 червня курс національної валюти по відношенню до євро сильно впав і в середині червня вперше опустився до 400 форинтів за євро. На тлі різкої зміни ставки національна валюта змогла зміцнитись більш ніж на один відсоток. Центробанк, ймовірно, продовжить швидке підвищення ставок, спрогнозував експерт агентства стратег Societe Generale Марек Дрімаль.
Падіння валюти можна пояснити напругою на міжнародних ринках, викликаною інфляційними побоюваннями на тлі спецоперації Росії в Україні. Крім того, ситуація, що загострилася, викликана побоюваннями щодо затримок фінансування Угорщини від Євросоюзу. Раніше ЄС відмовився затверджувати виділення коштів країні через політичні мотиви.
У поточній ситуації, коли європейські країни прагнуть повністю відмовитися від торгівлі з Росією та продовжують запроваджувати нові санкції через воєнні дії країни в Україні, Угорщина має особливу позицію. Держава сильно залежить від імпорту енергоносіїв із Москви, тому закликає країни ЄС припинити вводити санкції проти Росії.