Багаті платитимуть податки за бідних Економетрікс ньюз

Багаті платитимуть податки за бідних

knoxdiggs.com - 04.03.10

Податки

Держдума Росії розглядає декілька законопроектів з повернення до прогресивної шкали податку на доходи громадян.

У разі ухвалення якої-небудь з новацій ставки для багатих можуть зрости до 20–45%. Автори проекту обгрунтовують необхідність ухвалення закону різким зростанням числа забезпечених громадян. Опоненти побоюються, що економіка після цього може знову піти в тінь, передає РІА Новини.

У Держдуму внесено вже два законопроекти про прибутковий податок: перший представив лідер ЛДПР Володимир Жіріновській, альтернативний – член комітету з фінансів Олексій Багаряков, який полягає у фракції КПРФ.

Проект Жіріновського передбачає "семиступінчасту шкалу". Передбачається, що при річному доході до 10 тисяч рублів громадянин платитиме 2%, від 10 до 50 тисяч в рік – 10%. Для тих, що одержали від 50 до 200 тисяч зберігається діюча ставка в 13%. Максимальна – в 40%, визначена для громадян з річним доходом понад 5 мільйонів рублів.
При цьому лідер ЛДПР пропонує обкладати за прогресивною шкалою не тільки зарплату, але і дивіденди. Що діє по ним сьогодні ставка в 9% збережеться для громадян, доходи яких по акціях не перевищать 500 тисяч рублів в рік. Потім ставка підвищується до 15%. При доходах від дивідендів більше 2 мільйонів рублів вона складе 20%.

"Існують нескінченні дочірні і філіальні фірми, які створені навколо крупних компаній. У 2006 – 2008 роках власники багатьох компаній вмудрялися виплачувати у вигляді дивідендів 100% прибули підприємств", – відзначає лідер ЛДПР.

Багаряков пропонує для громадян, що заробляють менше 60 тисяч рублів в рік, понизити прибутковий податок 5%. Для доходів громадян від 60 до 600 тисяч рублів в рік ставка податку трохи підвищиться – до 15%. Для "середнього класу", щорічний дохід представників якого складає від 600 тисяч до 3 мільйонів рублів в рік, податок складе 25%. Для забезпечених громадян, одержуючих від 3 до 12 мільйонів в рік, - 35%, для заробляючих від 12 мільйонів рублів в рік – 45%.

За підрахунками Багарякова, дві останні групи громадян, завдяки прогресивному оподаткуванню, повинні принести в скарбницю майже 3 трильйони рублів в рік. При цьому діюча ставка повинна зберегтися для 82,75% населення країни, зайнятих в економіці. А для 14,25%, одержуючих дохід на рівні прожиткового мінімуму, вона знизиться.

Автори законопроектів аргументують необхідність ухвалення прогресивної шкали тим, що "плоска" школа оподаткування – доля слаборозвинених країн.

Дискусії по поверненню прогресивного прибуткового податку виникають практично щорічно. Наприклад, минулого року голова Ради Федерації Сергій Міронов розкритикував "плоску" шкалу прибуткового податку і низьку 13%-ную ставку. За його словами, вона не виправдовує своє призначення і не сприяє легалізації доходів росіян.

Найбільш реальний шанс повернути прогресивну шкалу був упущений в 2005 році, коли таку міру пропонувала Рахункова палата. Цей законопроект, як і всі інші аналогічні йому документи, був відхилений з однієї причини – депутати побоювалися, що 15-20 відсотків заробітної платні виплачуватиметься не по відомості, а у вигляді конвертів.

Фінансова криза знову додала актуальність темі перегляду ставки прибуткового податку. У лютому 2009 року "Справедлива Росія" запропонувала свій варіант прогресивної шкали: щомісячний дохід до 10 тисяч рублів не повинен оподатковуватися, від 10 тисяч до 100 тисяч рублів - ставка 10%, від 100 тисяч до 1 мільйона рублів - 13%, від 1 мільйона до 3 мільйонів рублів - 25%, більше 3 мільйонів - 30%.

Крапка в обговоренні перспектив прогресивної шкали, начебто, була поставлена 6 квітня минулого року. Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін тоді заявив, що не вважає за доцільне відмову від єдиної ставки прибуткового податку. За його словами, за вісім років після введення "плоскої" шкали надходження по цьому податки зросли в 12 разів, і сьогодні ці доходи бюджету перевищують збори по ПДВ.

Прем'єр висловився проти повернення до диференційованої шкали прибуткового податку з фізліц. "Ніякої справедливості соціальною не буде. Але ті, хто одержував сьогодні високу заробітну платню, одержуватиме частину її в конвертах", - відмітив прем'єр.

Путін вважає, що це позначиться і на майбутніх пенсіях, оскільки не формуватиметься Пенсійний фонд. Прем'єр відзначив також, що зараз прибутковий податок в Росії - найнижчий в світі. "Зараз весь світ нам заздрить", - сказав Путін.

Того ж дня слова прем'єра повторив міністр фінансів Росії Олексій Кудрін. "У найближчі три роки зміни плоскої шкали (прибуткового податку) не передбачається", - сказав Кудрін журналістам.

Проте ж лідер "Справедливої Росії" Сергій Міронов залишився при своїй думці. "Діюча податкова політика відносно фізліц не тільки волаючий несправедлива, вона оглушливо неефективна", - заявив він на початку цього року.

Міронов вважає, що прогресивна ставка податку ефективніша за плоску, оскільки підштовхує підприємців направляти більше прибули на розвиток виробництва, а не собі в кишеню. Відзначив він і соціальну справедливість: перерозподіл грошей багатих на користь бідних поповнить бюджет і скоротить розрив в доходах між багатими і бідними.